Most sem nyúlt az 1,35 százalékos jegybanki alapkamathoz a Matolcsy György MNB-elnök vezette monetáris tanács. Az összes szakértő a kamat tartását prognosztizálta, miután Matolcsy a kamatvágási ciklus júliusi lezárása után azt mondta, hogy hosszú ideig nem módosítják az irányadó rátát.
Igaz, hogy azóta alacsonyabb lett az infláció, mint az MNB és az elemzők várták, és a gazdaság is lassabban növekszik, de egy ideig még várhatóan nem nyúl a kamathoz a jegybank. Elemzők ugyan az elmúlt hetekben felvetették, hogy akár újabb kamatvágási ciklust is kezdhetne az MNB, miután a 3 százalékos inflációs célját csak sokára fogja elérni, ugyanakkor az alacsony árindexet rézben olyan tényezők okozzák, mint az olajár zuhanása.
Az MNB a friss inflációs jelentés tudatában döntött. A Morgan Stanley szerint az MNB új negyedéves becslése az eddigi prognózisban szereplőnél alacsonyabb inflációt és lassabb gazdasági növekedést vetít előre.
Az Equilor elemzi azt emelték ki, hogy a kamatdöntés egy újdonságot is hoz, de nem a szokványos értelemben. Az ülésen vezették be a fix kamatozású három hónapos betétet, mint irányadó jegybanki eszközt. A kéthetes betétet pedig az MNB korlátozza, december végéig fokozatosan csökkentve az elhelyezhető mennyiséget. A likviditás átcsoportosítása vásárlásokat eredményezhet a hozamgörbe teljes szakaszán.
Az önfinanszírozási program következményei jól látszanak: a külföldiek kezében lévő magyar állampapír-állomány csökken. A most megkezdődő második lépcsőben a korlátlanul rendelkezésre álló új három hónapos jegybanki betétet igyekszik az MNB kevésbé attraktívvá tenni: az új instrumentum egyrészt nem számít be a banki likviditási fedezetbe, másrészt korlátozottan forgalomképes – írta az Equilor. A forgalomképesség hiánya azonban azoknak az intézményi befektetőknek, akik lejáratig szeretnék parkoltatni pénzüket nem visszatartó erő, ha a jegybanknál 1 százalékkal magasabb hozamot érhetnek el, mint az azonos futamidőjű rövid állampapírban.
A jegybank az elmúlt hónapok során nem változtatta az irányadó rátáját, a monetáris kondíciók az MNB eszköztár változtatása miatt folyamatosan enyhültek - emelte ki Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere. A rövid kamatok közel egy százalékponttal vannak az 1,35 százalékos irányadó kamatszint alatt. "A holnapi átállás a három hónapos betétre tovább fokozhatja a nyomást a rövid kamatokon, hiszen várhatóan az MNB jelentősen korlátozza majd a kéthetes betéthez való hozzáférést" - tette hozzá.
A monetáris tanács figyelembe veszi a reálgazdaság helyzetét és tekintettel van a pénzügyi stabilitásra
Az inflációs cél elsődlegessége mellett a monetáris tanács figyelembe veszi a reálgazdaság helyzetét és tekintettel van a pénzügyi stabilitási megfontolásokra - olvasható a monetáris tanács kamatdöntés után kiadott közleményében.
A jegybank monetáris tanácsa keddi ülésén nem változtatott az alapkamat 1,35 százalékos szintjén.
Az elemzők kamattartásra számítottak, miután a júliusi kamatdöntő ülés után Matolcsy György, a jegybank elnöke bejelentette, hogy véget ért az alapkamat-csökkentési ciklus.
Akkor azt is mondta, hogy az MNB a következő években hosszan tartó, laza monetáris politikára rendezkedik be. A tanács közleménye kiemeli: a monetáris testület megítélése szerint az inflációs cél középtávú elérése és a reálgazdaság ennek megfelelő ösztönzése a laza monetáris kondíciók tartós fenntartása irányába mutat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.