Az év eleji várakozásokhoz képest némileg magasnak tűnik ugyan az euró/forint árfolyam, de a többi feltörekvő piaci deviza teljesítményét nézve a forint jól állja a sarat. Szakértők nem számítanak további jelentős gyengülésre.
A 2015-re szóló prognózisokban többnyire erősebb év végi forintárfolyammal kalkuláltak az elemzők, a mostani 315 forintos euróárfolyam ehhez képest a várakozások felső sávjába vagy a fölé esik. A Világgazdaság által megkérdezett szakértők szerint azonban fél évvel ezelőtt még senki sem számolhatott azzal, hogy a piac most kezdi beárazni a kínai gazdaság lassulásával kapcsolatos aggodalmakat. Alapvetően ez a tényező okozott olyan változást, amely a feltörekvő piaci devizákban újabb eladási hullámot indított augusztus közepén, de ebben a hullámban a közép-európai devizák és a forint még mindig jól szerepeltek. Saághy Pál, az Equilor vezető üzletkötője arra hívja fel a figyelmet, hogy a forint főleg az euróhoz képest gyengült, a dollárral szemben már február vége óta a 270–290 közötti sávban ingadozik, és az augusztusi forintgyengülés is csak az euró/dollár keresztárfolyam jelentős emelkedését követte le (ekkor a dollár árfolyama 280-ról 270 forint alá esett). Saághy szerint az euró jelentős erősödése egyértelműen azért következett be, mert az utóbbi időben a dollár helyett az euró lett a carry trade finanszírozó deviza, és ezen pozíciókat a kockázatkerülés előtérbe lépésével zárták a befektetők. Az euró/forint árfolyam emelkedésében ez volt a legfontosabb tényező, a magyar gazdasággal kapcsolatos aggodalmak nem játszottak szerepet. Véleménye szerint ha a Fed kamatemelése miatti félelem lenne az, amiért a forint gyengülne, akkor elsősorban a dollárral szemben szerepelne rosszul, hiszen a dollár javára változna a két deviza közti kamatkülönbözet. A befektetők fő motivációja ehelyett most a kockázatkerülés és a biztonságos eszközökbe menekülés.
A grafikonok alapján a forint hosszú távú gyengülő trendje továbbra is fennáll, 307 körül húzódik egy nagyon erős támasz, 315-nél és 318-nál pedig ellenállások találhatók.
Ötvös Mihály, a CIB Bank senior deviza-üzletkötője úgy véli, az euróárfolyam 309 forint fölött maradhat a közeljövőben, de a 316-317-es szintnél nem várja magasabbra, vagyis nem lesz nagyobb elszállás. A részvénypiacok pirosban úsznak, az olaj esik, a kockázatkerülés került középpontba. Ebben a helyzetben a zlotyt és a forintot is megtalálták, de a gyengülés nem volt jelentős. Más devizák teljesítményét nézve még örülhetünk, hogy csak ezen a szinten van a forint. Érdekesség, hogy a tegnapi 314,90-es euróárfolyam pontosan megegyezik a múlt év végivel, vagyis ha itt maradna a jegyzés év végéig, akkor emiatt nem nőne az ország forintban kifejezett adóssága.
A közeljövő ármozgását a pénteki amerikai munkanélküliségi adat fogja meghatározni, mivel a befektetők szerint ez nagymértékben befolyásolja, hogy a Fed szeptember 16–17-i ülésén megkezdi-e a kamatemelési ciklust. A pénteki kereskedésben így nagyobb kilengésekre is fel kell készülni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.