A bankokkal kötött megállapodás megérdemli a felülvizsgálatot - jelentette be Lázár János a Portfolio Budapest Economic Forumon. A Miniszterelnökséget vezető miniszter azt közölte: a nemzetgazdasági tárca decemberig számol be a kormánynak a Bankszövetséggel folytatott tárgyalásokról, az együttműködés lehetőségéről, és arról, hogyan lehet már 2016 első felében jelentős mértékben növelni a vállalati hitelezést. Szerinte ugyanis a megállapodásban foglaltakat a kormány teljesítette (jövőre csökken a bankadó), miközben a jegybanki aggályok valósnak tűnnek arról, hogy a hitelezés nehezen indul be. Lázár hangsúlyozta: a kormánynak el kell adnia kereskedelmi bankokban meglévő tulajdonrészeit, ám ott, ahol érdekelt - a Magyar Fejlesztési Bankon kívül a Magyar Postát és a takarékszövetkezeteket mondta ilyennek - a szolgáltatásokat fel kell fejleszteni, és az uniós (visszatéritendő) pénzek elosztásában kell részt venniük, de fontosnak nevezte a zöldbanki irány fejlesztését is.
Lázár előadásában arról beszélt, hogy jövőre - de még idén az utolsó negyedévben is - jelentős kihívás lesz a növekedés fenntartása, szerinte ugyanis a nehezen binduló hitelezés mellett hiányozni fognak az uniós források, miközben a mezőgazdaság nem képes megismételni a tavalyi rekordot. Prognózisa szerint az idén 2200 milliárd forintot fizet ki az uniós intézményrendszer, ami segítette a gyorsabb növekedést, de a tavalyi szint fenntartásához is 500 milliárd forintos növekedésre volt szükség a lehívásban. Jövőre 1300-1400 milliárd forint kifizetését tartják reálisnak a szakemberek, bár szerinte 1500-1600 milliárdot is el lehet érni. A növekedési ütem fenntartásához azonban 2000 milliárd forintra volna szükség - tette hozzá. Problémának nevezte, hogy jelnetős - féléves - a csúszás a programok kirásában, jelenleg ugyanis az elosztási viták zajlanak, amelyeket le kell volna zárni - hangsúlyozta.
A kormány a következő hetekben a társadalmi partnerekkel közösen vizsgálja, meg, hogy milyen gazdasági növekedést támogató programot tud létrehozni - jelentette be a miniszter, aki szerint a magyar államadósság mérete is megköveteli a 2 százalék feletti gazdasági növekedést. E nélkül - hangsúlyozta - az országnak finanszírozási problémái lennének. A növekedés segítése érdekében minden lehetséges eszközt ki kivánnak használni, így például 50 százalékos előleg kifizetését teszik majd lehetővé az uniós finanszírozásban.
Lázár szerint nemzeti beruházási- fejlesztési programra van szükség, mert e nélkül nem lehet fenntartani a növekedés jelenlegi szintjét. Tőkehiányos országban élünk, ahol állami (vagy külső) támogatás nélkül nem lehet fejleszteni - indokolta még. A programban az infrastruktúra fejlesztése kiemelt szerepet kapna, ugyanis ebben továbbra is jelentős lehet a lemaradás a versenytárs-országokhoz képest. A miniszter úgy vélte például, hogy az elektronikus (internet) infrastruktúra fejlesztésére az uniós forrásokban rendelkezésre álló 130 milliárd forint elégtelen lesz. A magyar költségvetésből kellene finanszírozni az új lakások építését is, amely a növekedés motorja lehet, bár azt társadalmi vitakérdésnek nevezte, hogy szükség van-e új otthonokra, ha számos régi áll üresen. A korábbi bejelentett - de egy időre partvonalra került - tervről is beszélt, amely szerint az uniós középvállalati kategóriába már be nem férő száz magyar nagyobb vállalatnak is állami forrásokból kellene segíteni, hiszen e nélkül versenyhátrányt szenvednek el. Ezen kívül elengedhetetlennek nevezte Budapest fejlesztését is, amelyhez véleménye szerint kormányzati támogatás is szükséges, hiszen a fővárosnak nincsenek meg a megfelelő forrásai ehhez (az uniós támogatásokból viszont fejlett régióként ki van zárva). Úgy vélte: látványos, gigaberuházásokra van szükség, valamint azt is közölte, hogy Pest megyét kompenzálni kell, hiszen Budapest miatt nem kaphat uniós forrásokat. Ez 130 milliárdot jelent - mondta.
Lázár az alap és a beruházások forrását a bürokrácia csökkentésében látja. Mint mondta, “mérsékelt bátorságot” érzékel az adóhivatal és az adóbürokrácia átalakítása kapcsán a nemzetgazdasági tárcánál. Bírálta a magyar rendszert, mert hazánkban több mint 220 órát fordítanak adózási adminisztrációra a vállalkozások egy évben. Közölte azt is, hogy a bürokrácia mérete túl nagy Magyarországon, ahogyan az ebből élők száma is magas: kétszerese a hasonló fejlettégű államokénak. Bejelntette, hogy a jövő héten107 törvény módosítására tesznek javaslatot, de ebben nincs benne az építésügyi és az adóeljárások megváltoztatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.