Idén júliusban a kivitel volumene 6,0, a behozatalé 3,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjának szintjét. Az aktívum 208 millió euróval nőtt 2014 júliusához viszonyítva - közölte a KSH.
Júliusban a kivitel értéke 7,7 milliárd euró, a behozatalé 7,1 milliárd euró volt. Az egy évvel korábbihoz képest euróban számolva az export 5,3, az import 2,6 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi mérleg többlete 208 millió euróval nőtt, és 646 millió eurót tett ki. (Az egyenleg értéke 28 millió euróval alacsonyabb az első becslésben közölt értéknél.)
A gépek és szállítóeszközök volumene a kivitelben 10, a behozatalban 11 százalékkal emelkedett. A volumennövekedést a forgalom mindkét irányában a domináns közúti jármű mellett az energiafejlesztő gép és berendezés, a villamos gép, készülék és műszer határozta meg. A közúti járművek kereskedelmét mindkét irányban több mint 20 százalékos növekedés jellemezte. A kivitel bővülését elsősorban a régi EU-tagállamokkal, valamint az ázsiai és az amerikai országokkal folytatott forgalom növekedése okozta, míg a behozatalét az uniós tagállamok kereskedelme. A híradás-technikai, hangrögzítő és lejátszó készülék kivitele a korábbi hónapokhoz hasonlóan nem érte el a bázishavi szintet, ugyanakkor behozatala csaknem tizedével bővült, mely főként a tv-alkatrészek, illetve a mobiltelefonok és alkatrészeinek élénkülő importjával magyarázható. A kisebb részarányú – részben beruházási célú termékköröket magában foglaló – speciális szakipari gép és fémmegmunkáló gép kereskedelme a magas előző évi szint alá csökkent.
Az energiahordozók importvolumene 28 százalékkal csökkent. A fő volumenhordozó kőolaj és kőolajtermék, valamint a forgalom harmadát adó természetes és mesterséges gáz behozatala egyaránt több mint 30 százalékkal esett vissza. Ugyanakkor a kisebb részarányú villamos energia behozatalát két számjegyű növekedés jellemezte.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 1,6, az importé 5,9 százalékkal nőtt. A gabona és gabonakészítmény kivitele több mint tizedével bővült, elsősorban a kukorica megnövekedett forgalma miatt. A kukoricakiszállítások legnagyobb mértékben Románia, Hollandia és Németország viszonylatában élénkültek meg. A zöldség és gyümölcs (főként a cirtusfélék) behozatala, valamint az élő állat mindkét irányú forgalma dinamikusan nőtt (a kivitelben legnagyobb mértékben az élő szarvasmarhaféléké, a behozatalban a baromfiké). Ezzel szemben a csekély részarányú dohány és dohányáru kivitele hónapok óta csökken.
Az év első hét hónapjában a kivitel értéke 52,9 milliárd euró, a behozatalé 48,0 milliárd euró volt. Az egy évvel korábbihoz képest a külkereskedelmi mérleg aktívuma 1189 millió euróval nőtt, és 4,9 milliárd eurót tett ki.
A forgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,5, a behozatalban 1,0 százalékkal csökkent. A forint az euróhoz képest 0,2, a dollárhoz viszonyítva pedig több mint 23 százalékkal gyengült. A cserearány 0,5 százalékkal javult.
Az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 9,0, az onnan érkező behozatalé 9,2 százalékkal emelkedett. A többlet 162 millió euróval nőtt, és 4,9 milliárd eurót tett ki. Az export 79, az import 77 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 6,1 százalékkal nőtt, a behozatalé 0,2 százalékkal csökkent. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 1027 millió euróval kevesebb, 58 millió euró volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.