BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miért pörög a magyar külkereskedelem?

Augusztusban a magyar export volumene 6,6, az importé 7,0 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjának szintjét.

Idén augusztusban a magyar export volumene 6,6, az importé 7,0 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjának szintjét - közölte a KSH. Az aktívum 21 millió euróval nőtt 2014. augusztushoz viszonyítva.

A kivitel értéke 6,5 milliárd euró, a behozatalé 6,1 milliárd euró volt.

A külkereskedelmi mérleg többlete 21 millió euróval nőtt, és 455 millió eurót tett ki. Az egyenleg értéke 4 millió euróval alacsonyabb az első becslésben közölt értéknél.

A gépek és szállítóeszközök volumene a kivitelben 8,1, a behozatalban 10 százalékkal emelkedett. A volumennövekedést mindkét irányban a domináns energiafejlesztő gép és berendezés mellett a villamos gép, készülék és műszer határozta meg. Az energiafejlesztő gép és berendezés kereskedelmét több mint 20 százalékos, a villamos gép, készülék és műszerét – az uniós forgalom élénkülése miatt – átlag feletti, 10 százalékos növekedés jellemezte.

A közúti járművek exportvolumene az árufőcsoport átlaga alatt, importvolumene hatodával bővült. A kivitel bővülését elsősorban a Németországgal és Kínával folytatott forgalom növekedése okozta, míg a behozatalét az uniós tagállamok kereskedelme. A behozatalban az általános rendeltetésű ipari gépek (elsősorban különféle centrifugák és folyadékszivattyúk) volumennövekedése volt még számottevő.

A feldolgozott termékek exportvolumene 6,8, importvolumene 8,6 százalékkal emelkedett. A vegyipari termékek között a legnagyobb súlyú gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek importvolumene hatodával nőtt, a növekedés húzótényezőjét az uniós forgalom alakulása jelentette. A főként az autóiparhoz kapcsolódó készbőr, bőrgyártmány árucsoport forgalma mind az export, mind az import relációban dinamikusan nőtt: a behozatal közel negyedével, a kivitel csaknem 60 százalékkal.

Az energiahordozók importvolumene 6,5 százalékkal csökkent. A kőolaj és kőolajtermék behozatala a bázisszint közelében van, míg a forgalom harmadát adó természetes és mesterséges gáz importvolumene több mint 20 százalékkal esett vissza. Ugyanakkor a kisebb részarányú villamos energia behozatala 10 százalék feletti mértékben bővült.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 5,4, az importé 7,7 százalékkal nőtt. Az árufőcsoport exportforgalmának több mint negyedét adó gabona és gabonakészítmény kivitele – legfőképp a kukorica megnövekedett forgalma miatt – közel tizedével bővült. A kukoricakiszállítások a legnagyobb mértékben Románia viszonylatában élénkültek meg. Az élő állat és az állati takarmány mindkét irányú forgalma dinamikusan, valamint az italok exportvolumene 10 százalékot meghaladóan nőtt. A zöldség és gyümölcs (főként a citrusfélék) behozatala negyedével, a csekély részarányú dohány és dohányárué több mint tizedével bővült.

2015 első nyolc hónapjában a kivitel értéke 59,4 milliárd euró, a behozatalé 54,1 milliárd euró volt. Az egy évvel korábbihoz képest a külkereskedelmi mérleg aktívuma 1210 millió euróval nőtt, és 5,3 milliárd eurót tett ki.

Az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 9,4, az onnan érkező behozatalé 9,0 százalékkal emelkedett. A többlet 393 millió euróval nőtt, és 5,5 milliárd eurót tett ki. Az export 79, az import 77 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 3,8, a behozatalé 0,4 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 817 millió euróval kevesebb, 163 millió euró volt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.