Hároméves mélypontra esett vissza a kínai feldolgozóipar. A kínai statisztikai hivatal hivatalos indexe 49,6-re süllyedt novemberben az előző havi 49,8-ről, ez a három évvel ezelőtti szintnek felel meg, s az 50 alatti érték lanyhulásra utal. A Caixin és a Markit által publikált, de a hivatalos felméréshez képest kevesebb és kisebb cégeket tartalmazó elemzése viszont azt sejteti, hogy a kínai feldolgozóipar inkább lendületet gyűjt, mert az index 48,3-ről 48,6-re emelkedett.
Más a helyzet az eurózónában, ahol 52,3-ről 52,8-re kúszott fel a Markit indexe, ami élénkülést jelez. Egyre több a munkahely, ám a deflációs veszély közel sem múlt el a zónában.
A valutaövezetben csak Görögország állapota aggasztó, míg a nagyobb, fejlettebb tagállamok helyzete sokkal jobb. Az olasz és a spanyol index kifejezetten lendületes feldolgozóipari tevékenységet tükröz: előbbi 54,1-ről 54,9-re, utóbbi 51,3-ről 53,1-re kapaszkodott fel. De az elhanyagolható mértékű csökkenés ellenére jól teljesít az ír és a holland feldolgozóipar, míg a német 52,1-ről 52,9-re, háromhavi csúcsra ugrott. A francia viszont 50,6-en stagnál már harmadik hónapja, vagyis az igen szerény fellendülés jegyeit hordozza magán.
Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza megjegyezte, az eurózónában mind a kibocsátás, mind az új megrendelések száma növekszik. Mindez azonban éves szinten csupán kétszázalékos gazdasági növekedésnek felel meg, miközben nincs jele annak, hogy az inflációs nyomás erősödne. Bár a szektor jó iramban teremt munkahelyeket, az eurózóna feldolgozóipara így is tíz százalékkal elmarad a válság előtti szinttől, ezért múlhatatlanul szükséges, hogy az Európai Központi Bank (EKB) az e heti ülésén újabb intézkedésekkel támogassa az egyébként bátorítóan élénkülő gazdaságokat. Elemzők szerint ez az euró további eséséhez vezethet, miközben a dollár erősödhet.
A kedden közzétett beszerzésimenedzser-indexek alátámasztják a jegybanki szándékokat: az amerikai index is lassulást mutat, 54,1-ről 52,8-re változott, de a szektor így is rugalmasan reagál az erős dollárra és a gyengülő külpiaci keresletre, erőteljesebben támaszkodva a belső igények kielégítésére. A Markit szerint nem bontakozik ki olyan új folyamat, amely a kamatemelés további halogatására késztetné a Federal Reserve döntéshozóit.
Hasíthat év végén az ipar
Az év utolsó hónapjaira felpörgött a magyar feldolgozóipar a beszerzésimenedzser-index alapján. Novemberben idei csúcsára, 56,2 pontra emelkedett a BMI az októberi 55,4-ről, ami a Citi elemzői szerint arra utal, hogy a feldolgozóipar tovább élénkült, így az ipari termelés kedvezően alakulhat a negyedik negyedévben. (Az 50 pont feletti érték a szektor növekedésére, ez alatti pedig visszaesésre utal.) Utoljára tavaly júliusban nőtt nagyobb mértékben az index, mind most, szakértők azonban kiemelik, hogy a magyar BMI nagy ingadozásokat mutat, és nem mindig van teljesen összhangban az ipari termeléssel. Nemcsak Magyarország, hanem az egész régió jól teljesített. A cseh és a lengyel BMI is arra utal, hogy növekedhetett az ipar novemberben – írják a Citi szakértői. Nincs hatása a kínai gazdaság lassulásának és a Volkswagen-botránynak sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.