BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagy pofont kaphat a brit gazdaság, ha kilépnek az EU-ból

Megerősítette Nagy-Britannia lehetséges legjobb, "AAA/A-1 plusz" államadós-besorolását a Standard & Poor's, de az EU-népszavazás kockázatot jelent.

Megerősítette Nagy-Britannia lehetséges legjobb, "AAA/A-1 plusz" államadós-besorolását a Standard & Poor''s. A nemzetközi hitelminősítő érvényben hagyta ugyanakkor a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást is a brit osztályzaton, arra a véleményére hivatkozva, hogy a brit EU-tagság sorsáról 2017 végéig tervezett népszavazás kockázatot jelent a brit pénzügyi szolgáltatási szektorra, a brit exportra és általánosságban a brit gazdaságra.

A Standard & Poor''s a besorolás megerősítéséhez fűzött péntek esti londoni elemzésében közölte, hogy valószínűleg leminősíti a brit államadós-osztályzatot, ha a referendum eredményeként Nagy-Britannia távozik az Európai Unióból.

A másik két nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody''s Investors Service és a Fitch Ratings ezt már megtette. Mindkét cég már 2013-ban megvonta Nagy-Britanniától a legmagasabb, "AAA" - illetve a Moody''s besorolási módszertanában "Aaa" - szuverén adósbesorolást, bár akkor még nem elsősorban az EU-tagsággal kapcsolatos kétségek, hanem a kedvezőtlennek ítélt brit államadósság-folyamatok miatt.

A konzervatív brit kormány 2017 végéig népszavazást tervez Nagy-Britannia EU-tagságáról. London azonban a referendum előtt újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel, és szándékai szerint a tárgyalások egyik központi eleme az unión belüli szabad munkaerőmozgás újraszabályozása lenne.

A Standard & Poor''s a brit adósosztályzat megerősítéshez fűzött elemzésében kiemelte azt a véleményét, hogy ha Nagy-Britannia távozik a brit áru- és szolgáltatásexport 45 százalékát felvevő Európai Unióból, azzal elveszítené befolyását az EU olyan szakpolitikai döntéseire, amelyek a brit gazdaság kulcsfontosságú ágazatait érintik, beleértve a pénzügyi szolgáltatásokat.

A hitelminősítő szerint emellett a brit EU-tagság elvesztése veszélybe sodorná a jelentős brit folyómérleghiány külső finanszírozási forrásait is. A brit folyómérleg-egyenleg tavaly a hazai össztermék (GDP) 5,1 százalékának megfelelő hiánnyal zárt, ami évtizedek óta a legmagasabb deficit volt, és 2015 végén is várhatóan eléri a 4,3 százalékot - hangsúlyozza elemzésében a Standard & Poor''s.

A cég szerint a "Brexit" - vagyis Nagy-Britannia távozása az EU-ból - a legrosszabb esetben kikezdheti a font sterling globális tartalékvaluta-szerepét is, amely pedig a globális pénzügyi válság kezdete óta a brit "AAA" szuverén besorolás egyik kiemelt jelentőségű alátámasztó eleme.

Az S&P kritériumai alapján ha a font részaránya a globális jegybanki devizatartalékokban 3 százalék alá csökkenne, a cég már nem tekintené a brit fizetőeszközt tartalékvalutának. A hitelminősítő adatai szerint a font részaránya jelenleg 4,7 százalék a globális devizatartalékokban; a dolláré 63,7 százalék. A Standard & Poor''s közölte: ha a font tartalékvaluta-szerepe megrendülne, az önmagában a brit adósosztályzat leminősítését eredményezheti.

Az S&P londoni elemzői közölték azt is, hogy megítélésük szerint a brit EU-tagság feladását célzó kampány jelenleg jobban finanszírozott és szervezettebb, mint a bennmaradásért folytatott kampány. A cég ráadásul azt is valószínűsíti, hogy ha az EU-referendumon a brit választók többsége a távozásra voksol, akkor a Skóciát kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) újabb függetlenségi népszavazás kiírását követelné, és ez még tovább bonyolítaná az EU-referendum után kialakuló helyzetet.

Ennek lehetőségére Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, az SNP vezetője is tett már utalást. Többször hangoztatott álláspontja szerint ha a skótok többsége a brit EU-népszavazáson az EU-tagság mellett voksol, miközben az Egyesült Királyság összlakosságának többsége a kilépésre szavaz, akkor elkerülhetetlenné válhat az újabb függetlenségi népszavazás kiírása Skóciában.

Skóciában tavaly szeptemberben tartottak népszavazást a függetlenné válásról. A referendumon az elszakadást ellenző erők győztek 55,3 százalékos szavazataránnyal.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.