BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Öt hónapos haladék a Jeremie-alapkezelőknek

Fellélegezhetnek a jeremie-s kockázati tőkék kezelői. Végre megjelent az a még nyár végén kilátásba helyezett kormányrendelet, amely 2015. december 31-ről – ahogy azt a Világgazdaság októberben előre jelezte – 2016. május 31-re tolta ki azt a határidőt, ameddig a kockázatitőke-alapok kezelőinek dönteniük kell, mely kis- és középvállalkozások (kkv) és mennyit kaphatnak a rájuk bízott pénzekről. A 2010 tavaszán indult Jeremie kockázatitőke-program 131,5 milliárd forintos – 70 százalékban az EU-tól, 30 százalékban magánbefektetőktől származó – forrásából a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) lapunknak adott közlése szerint október végéig csak közel 90 milliárd jutott el, összesen 240 vállalkozáshoz.

Márpedig a szabályok értelmében annak az alapkezelőnek, amely nem tudja befektetni az általa igazgatott tőke legalább 75 százalékát, a megmaradt összeg unióra eső részét vissza kellene fizetnie Brüsszelnek. Ennek elkerüléséhez az NGM számításai szerint még legalább 20 milliárdnak a gazdáját kellene megtalálni, ami nem tűnik ördöngösségnek. Csakhogy a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja helyébe lépő kedvezményes kamatozású növekedéstámogatási program erős konkurencia lehet. Mint ahogy az is, hogy a kkv-k immár a mélybe süllyedt kamatokon vehetnek fel hitelt az azok nyújtására a korábbinál nagyobb hajlandóságot mutató bankoktól.

Elsősorban a 2013 őszén indult alapkezelőknek jött jól a hosszabbítás, miután nekik – a négy szakaszból álló Jeremie program egyik furcsaságaként – több évvel kevesebb idejük maradt a tőkék kihelyezésére, mint a legelsőként, 2010-ben indultaknak. A működését 2012-ben megkezdett X-Ventures Beta alapnál például még több mint kétmilliárd forintot szunnyad, miután 4,3 milliárdos induló tőkéjéből eddig csaknem ugyanennyivel szállt be négy társaságba. Legutóbb a két, Alsóörsön és Balatonfenyvesen 2016-ban nyíló kikötőt majdan üzemeltető Balaton Dock Kft.-be – hogy mennyivel és milyen feltételekkel, az a társaság tegnapi közleményében nem szerepelt.

Az elsőként induló kockázatitőke-alapkezelők közül az Euroventuresnek és a PortfoLionnak azért jön kapóra a kihelyezési határidő öt hónapos meghosszabbítása, mert már mindketten túl vannak három-három kiszálláson, és így módjuk lesz újra befektetni az azokból haszonnal visszakapott tőkéjüket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.