A Bloomberg napi rendszerességgel frissített, 2012 óta vezetett toplistájának készítői még nem tapasztaltak olyat, hogy mínusszal zárta volna az évet a leggazdagabbak elitklubja. A mélybe zuhanó nyersanyagárak, a tőzsdei lejtmenet és a kínai növekedés lassulása azonban megtette a hatását. Maradt azért még tejbe aprítani való bőben, hiszen a klubtagok együtt 3900 milliárdos vagyonnal rendelkeznek. Év közben volt ez jóval több is, a tőzsdei boom tetőfokán, május közepén 4300 milliárdon állt a mutató.
Carlos Slim egyedül többet veszített, mint a listán szereplő 399 másik milliárdos együttvéve. A mexikói telekomkirály legfőbb érdekeltsége, az America Movil árfolyama 25 százalékot esett, a hatóságok mobilpiaci versenyt erősítő intézkedéseikkel 20 milliárd dollárt húztak ki Slim zsebéből. A két éve még világelső üzletember az ötödik helyre csúszott vissza. Slim akkor Bill Gatestől orozta el átmenetileg a leggazdagabbnak járó titulust. A Microsoft alapítója hamar visszaszerezte a címet, de a tavalyi évvel ő sem dicsekedhet, közel
3 milliárd dollárral lett szegényebb. Nagy barátja, a harmadik helyen álló Warren Buffett rosszabbul járt, a részvénypiaci rali lecsengése 11,5 milliárd dollárral apasztotta vagyonát. Kettejük közé ékelődött Európa leggazdagabb embere, Amancio Ortega, a Zara divatmárkáról ismert Inditex alapítója. A spanyol iparmágnás 11,8 milliárd dollárral lépett feljebb az idén.
De ez szinte semmi ahhoz képest, hogy az Amazon internetes csomagküldő főnöke, Jeff Bezos meg tudta duplázni vagyonát, a 31 milliárdos növekménnyel 59,7 milliárdra hizlalva azt. Ezzel egyszersmind leradírozta a tavalyelőtti 7,4 milliárdos veszteségét, és 16 helyet ugorva negyediknek futott be. A 2015-ös év egyértelműen a technológiai cégeké volt, a szektor 44 leggazdagabb képviselője 81 milliárddal növelte a vagyonát. Itt érdemes még megemlítni a vagyona döntő részét jótékony célokra felajánló Facebook-alapítót, Mark Zuckerberget és a Google párosát, Sergey Brint és Larry Page-et, ők a szó szoros értelmében rengeteget kerestek új hirdetési megoldásaik bevezetésével. Előbbi tőzsdei pakettje 11, utóbbiaké 20 milliárd dollárral ér többet a 2015. januárinál.
Amíg Bezos és társai sikert sikerre halmoztak, a másik oldalon kapitális bukásokat lehetett feljegyezni. A legnagyobb ezek közül a Wal-Mart Stores áruházláncot birtokló Walton családé. Öt tagjuk együttesen 35 milliárdot veszített, miután a világ legnagyobb kiskereskedelmi hálózatánál végrehajtott béremelések, az erős dollár és a külföldi egységek gyengébb teljesítménye erodálta a profitjukat. A második fél év tőzsdei árzuhanása miatt 49-en, közük ismert nevek estek ki az elitből, elég csak a svájci Glencore nyersanyagtermelő és -kereskedő első emberére, Ivan Glasenbergre vagy Wang Jing kínai telekomkirályra gondolni, aki magánvagyonából félmilliárd dollárt adott Nicaraguának az alternatív Panama-csatorna megépítéséhez. Glasenberg vagyonának kétharmadától, Wang a 86 százalékától vett kényszerű búcsút. A kínai tőzsdei lufi júliusi kipukkanása után az addigi 50-ből 19-re zuhant a helyi milliárdosok száma. Ahogy az oroszoké is.
A tavalyi évet a turbulencia, az ideit a volatilis mozgások jellemzik majd a Bloomberg szakértői szerint, ők a feltörekvő piaci devizák értékvesztését és az amerikai elnökválasztás kimenetelét nevezték a 400-as lista szereplőinek teljesítményét befolyásoló fő kockázati tényezőknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.