A zaklatott Wall Streeten a Dow Jones index szerdai lapzártánk után 1,4 százalékos mínuszban zárt, majd csütörtökön erős pluszban nyitott, azt tükrözve, hogy a befektetők számára nem bizonyult könnyen értelmezhető olvasmánynak a Fed kedden-szerdán ülésező nyílt piaci bizottságának (FOMC) a közleménye. Ez egyrészt rögzítette, hogy marad a kilenc év után decemberben megemelt, 0,25–0,50 százalék közé eső irányadó kamatsáv, másrészt leszögezte, hogy lassul az amerikai gazdaság növekedési üteme: a fogyasztás és a beruházások szerény bővülését elenyésző készletfelhalmozás és lanyha export kíséri.
A globális fejleményeket szoros figyelemmel követik a döntéshozók, vajon a világgazdaságban tapasztalható folyamatok, az év eleje óta érzékelhető drámai piaci kilengések hogyan hatnak az Egyesült Államokra. Az elemzők ezért nagy vitába keveredtek egymással, vajon mire céloz a közleménynek az a része, amely az új körülmények fényében „fokozatos” kamatemeléseket ígér.
A Roubini Economics szerint a Fed egyelőre tartja a frontot, azt sugallja, nem változott az a forgatókönyv, amely még decemberben négy kamatemelést helyezett kilátásba erre az évre, és még a márciusi emelést is napirenden hagyta, hátha javulnak a nemzetközi feltételek. Ryan Sweet, a Moody’s Analytics vezető közgazdásza úgy látja: a FOMC várakozó álláspontra helyezkedett, hátha elül a vihar a piacokon, ahogy tavaly augusztusban is történt. A közlemény megjelenése után a Bloomberg televíziónak nyilatkozó szakértők egy része úgy vélte, akár négy kamatemelés is jöhet idén, mások szerint viszont akár egy sem.
Az ülésen a Fed módosította a monetáris politikai stratégiát is: 5,2–5,5 százalékról 4,9 százalékra vitte le a munkanélküliségnek azt a szintjét, amelyen a munkaerő kínálata olyan szűkössé válik, hogy felfelé ható nyomást fejt ki a bérekre, valamint a jelenleg túl alacsony, a kétszázalékos céltól elmaradó inflációra. Ez a cél hangsúlyozottan szimmetrikus, vagyis a FOMC-ot egyaránt aggasztja a két százalék alatti és feletti infláció is. A közlemény ugyanakkor megerősíti, hogy az olajárak csökkenése ellenére középtávon elérhető a két százalék.
A Fed után a figyelem a negyedik negyedévi GDP-re irányul, az adatot ma jelentik be. A becslések szerint az évesített ütem 0,8 százalékra eshetett a megelőző két negyedév 3,9 és 2,0 százalékos bővülése után. Lanyhult a kiskereskedelmi forgalom, az ipari termelés s a dollár miatt a kivitel is. Az új lakások értékesítése viszont decemberben 10,8 százalékkal emelkedett, kedvezett a viszonylag meleg téli időjárás. A tartós cikkek rendelésállománya a tegnap közzétett adat szerint azonban a vártnál sokkal nagy mértékben, 5,1 százalékkal csökkent, árnyékot vetve a feldolgozóiparra. Munkanélküli-segélyért azonban sokkal kevesebben jelentkeztek a múlt héten, mint ahogy az elemzők várták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.