A piacok egyáltalán nem hisznek már a Federal Reserve decemberi előrejelzésének: a nyílt piaci bizottság (FOMC) ma kezdődő kétnapos ülésétől azt várják, hogy a döntéshozók megoldják valahogy ezt a helyzetet.
A Financial Times szerint a befektetők nevetnek azon a feltételezésen, hogy idén négyszer emelkedhet az irányadó kamat az Egyesült Államokban: a határidős piacok ennek egyszázalékos esélyt adnak. A két- és tízéves állampapírok hozamának különbsége 2008 óta a legkisebb, vagyis laposodik a hozamgörbe, az inflációs várakozások mérséklődnek, a dollár viszont erősödik a legfőbb kereskedelmi partnerek valutáival szemben. Az fel sem merül, hogy most újra emelnek, de annak is meredeken csökken a valószínűsége, hogy márciusban ismét szigorít a FOMC, amely kilenc év után először vitte feljebb a kamatot, amikor tavaly decemberben a sáv felső szélét 0,25-ről 0,5 százalékra módosította. Akkor az ülés résztvevői úgy vélték, hogy a javulni látszó környezetben 2016-ban négyszer emelhetik meg a kamatot, összesen egy százalékponttal. A munkanélküliségi ráta ugyanis öt százalékra, lényegében a teljes foglalkoztatás szintjére esett, és középtávon elérhetőnek tűnt a
2 százalékos inflációs cél is.
Ám ahogy a Bank of England, az Európai Központi Bank (EKB) és japán jegybank példája is mutatja, néhány hét alatt nagyot változott a világgazdasági helyzet, amihez a monetáris intézmények is alkalmazkodnak. Halogatják a szigorítást, vagy további élénkítő beavatkozást ígérnek. Tovább zuhant az olaj ára, Kína gazdasága súlyos kérdéseket vet fel, a tőzsdeindexek ijesztő hanyatlást produkáltak a volatilis piacokon. A Wall Street hétfőn megint mínuszban nyitott.
A piac most arra számít, hogy a FOMC szerda esti közleménye tükröz bizonyos aggodalmakat, a friss adatok a kiskereskedelmi forgalom lanyhulásától az erős dollár miatt visszaeső exportig a gazdaság gyengülésére utalnak. A múlt év negyedik negyedévéről pénteken jelenik meg az első becslés, az elemzői várakozás 0,8 százalékos éves bővülésről szól, az előző két negyedév 2, illetve 3,9 százalékos tempója után.
A decemberben felvázolt kamatpályára nézve valóban új kockázat a külső környezet romlása és az olajárak csökkenése – reagált már Eric Rosengren, a bostoni, illetve James Bullard, a Saint Louis-i Fed elnöke –, hiszen hiába javult a munkaerő-piaci helyzet, ha közben az infláció nem közelít a célhoz, és a gazdaság is fékez. A Fed által figyelt személyes fogyasztási kiadások árindexe (PCE) mindössze 0,4 százalék, az energiaáraktól tisztított maginfláció is csupán 1,3 százalék. Elemzői körökben egyre többen felvetik: vajon nem követett-e el hibát a Fed a kamatemelési ciklus megindításával, és nem kényszerül-e szigorításból újra lazításba váltani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.