BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Türelmesebb szigorítási pályán a Fed

Mintha elülne a nemzetközi piacokon végigsöprő vihar, mintha éledezne az infláció – e két bizonytalan folyamatban szeretnének a következő időszakban tisztábban látni az amerikai jegybank (Fed) döntéshozói, akik óvatosságból most sem változtattak a 0,25-0,5 százalékos sávba decemberben belőtt irányadó kamaton, s laposabb pályát, négy helyett két emelést vetítettek előre erre az évre.

Érdemben módosította decemberi előrejelzését a Fed vezérkara, a kormányzótanács öt tagja és a térségi intézmények tizenkét elnöke a szerdán zárult kétnapos ülésen, tükrözvén a romló világgazdasági kilátásokat. Ebben az évben a gazdaság 2,4 helyett 2,2 százalékkal bővülhet, a munkanélküliségi ráta 4,7 változatlanul százalékra mérséklődhet, de az infláció, vagyis a személyes fogyasztási kiadások (PCE) indexe 1,6 helyett csupán 1,2 százalékos iramot diktálhat, az energia- és élelmiszeráraktól szűrt mag pedig továbbra is 1,6 százalékon tetőzhet 2016-ban.

A Fed üléséről magyar idő szerint szerdán késő este kiadott közlemény szerint a nemzetközi gazdasági és pénzügyi folyamatok kockázatokat rejtenek magukban. A részvevők előrejelzései ennek nyomán azt sugallják, hogy a Fed idén kétszer emelhet kamatot, amely így a 0,75-1,0 százalékos sávba kerülhet, ha az infláció közelít a kétszázalékos célhoz és a foglalkoztatási helyzet tovább javul. Decemberben még négy emelést prognosztizáltak, de a januárban kitört viharok nyomán a piac még egyben is alig hitt. A nyíltpiaci bizottság tagjai közül csak Esther George szavazott arra, hogy most emelni kellett volna a kamatot.

A többieket az sem befolyásolta, hogy a munkaügyi minisztérium statisztikai részlege közzétette a fogyasztói árak (CPI) februári alakulásáról szóló közleményt. A januári folyamatokhoz képest 0,2 százalékkal csökkentek az árak, az energiaköltségek zuhanása miatt, de éves szinten egy százalékkal emelkedett meg az index. Igaz, ez is alacsonyabb a januári értéknél, de a jegybank szempontjából az az igazán érdekes, hogy az energia- és élelmiszeráraktól szűrt magmutató, amely jobban érzékelteti, mi zajlik a mélyben, 2,3 százalékkal ugrott meg egy év alatt, a januári 2,2 százalék után. Ez akár arra is utalhatott volna, hogy a Fed elérte kétszázalékos inflációs célját, sőt. Ám a jegybank inkább a személyes kiadások árindexét  nézi. A legutóbbi adat szerint az éves iram 1,3 százalékos, vagyis elmarad a céltól, míg a mag már 1,7 százalékon áll.

Ennek megítélésében a nyíltpiaci bizottság tagjai a hangsúlyokban eltérő véleményeket fogalmaztak meg az utóbbi napokban. Stanley Fischer alelnök úgy gondolja, hogy a 4,9 százalékra süllyedt munkanélküliség és a februárban is csaknem 250 ezres munkahely-teremtési teljesítmény nyomán élénkül az infláció. Míg Lael Brainard a kormányzótanács tagja azzal érvel, hogy biztató ugyan a PCE index magvának a duzzadása, de alaposan meg kell győződni arról, vajon tartósan a cél közelébe kerül-e az infláció, s például a február óta emelkedő olajárak ezt támogatják-e. A két jegybanki vezető valamelyest másként ítéli meg a nemzetközi fejleményeket is. Brainard inkább aggódott, mint Fischer, de az aggodalom átragadt az egész vezérkarra.

Tény, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) azt ígéri: áprilisi ülésszakán tovább mérsékli a globális növekedésre adott prognózist. A januárban kezdődött és februárra is áttolódó piaci idegesség azonban enyhülni látszik, Kína csak lassít, de nem rohan a szakadék felé. Ebből több elemző arra a következtetésre jutott, hogy a Fed nyitva hagyja a kamatemelések előtt a kaput, mások arra számítottak, a jegybank inkább csak azt jelzi, idén csupán háromszor emelne. De ennél is visszafogottabb, türelmesebb álláspontra helyezkedtek a döntéshozók. A hírre a Dow Jones tőzsdeindex meglódult, a dollár pedig gyengült.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.