A jó hír az, hogy javul az amerikai munkaerő-piaci helyzet, a rossz hír viszont az, hogy közben lassul a gazdaság növekedési üteme. A Janet Yellen vezette Fed magyar idő szerint szerdán késő este közzétett közleményének értékelését csütörtökön igazolta is a kereskedelmi minisztérium statisztikai részlegének első becslése a bruttó hazai termék (GDP) első negyedévi bővüléséről: az éves ütem kétéves mélypontra, 0,5 százalékra mérséklődött az október–decemberi időszakban mért – és már akkor lassulásra utaló – 1,4 százalék után. Elemzők 0,7 százalékot vártak.
A gyengülés oka, hogy az alacsony olajárak és a külső bizonytalanságok meg az erős dollár miatt 3,5 százalékkal csökkentek a beruházások, miközben a háztartások is kevesebbet költöttek, mint a megelőző negyedévben, a fogyasztás csak 1,9 százalékkal bővült. Az export is visszaesett, miközben az import emelkedett.
A jegybanki vezetők a szerdán véget ért kétnapos ülésen persze már számos előrejelzésre támaszkodhattak a gazdaság állapotát illetően, amikor nyitva hagyták az ajtót a júniusi kamatemelés előtt, de nem kötelezték el magukat. Az atlantai Fed modellszámításai eleve arra utaltak, hogy a gazdaság csupán 0,3 százalékkal növekedett a január–márciusi periódusban. A New York-i intézmény 0,8 százalékos iramot prognosztizált, s alig többet, mindössze 1,2 százalékos éves ütemet vár erre a negyedre. A philadelphiai Fed is az üzleti tevékenység lanyhulását tapasztalta vizsgálatai során. A beszerzésimenedzser-indexek szintén szerény élénkülést érzékeltettek, a fogyasztás is mérsékelt maradt, és az infláció sem lódult meg a kétszázalékos cél felé. A Fed által elsődlegesen figyelt személyi fogyasztási kiadások (PCE) indexének éves változása éppen egyszázalékos. Ám márciusban is több mint 200 ezer új munkahely keletkezett.
Az elemzőknek az tűnt fel, hogy a közleményből kimaradt az utalás a globális folyamatok kedvezőtlen hatására és Kínára, valamint az árfolyamra. A Fed csupán azt ígéri, hogy figyelemmel követi a nemzetközi fejleményeket. Mindez azt sejteti, hogy a döntéshozók még inkább a friss adatokra hagyatkoznak. Mint a Roubini Economics megjegyzi, ennek az a kockázata, hogy a piacok túlreagálják a beérkező foglalkoztatási, inflációs és növekedési adatokat. Az ülés résztvevői lényegében három követelményt támasztottak a júniusi kamatemelést illetően: nem szigorodhatnak a pénzügyi feltételek, javulnia kell a munkaerőpiacnak, és az inflációnak a cél felé kell közelítenie. A piac jelenleg inkább csak egy emelésre számít ebben az évben, míg a Fed márciusi előrejelzése kettőt vetített előre. De júniusban – mindössze néhány nappal a piacokat esetleg felkavaró brit uniós népszavazás előtt – új prognózist is közzétesznek. A mostani ülésen csak a kansasi Esther George szavazott kamatemelésre, a többiek egyetértettek a közlemény igen visszafogott szövegezésével.
Meglepte a befektetőket a japán jegybank
Nem hiába figyelmeztette Japánt nemrégiben Jack Lew amerikai pénzügyminiszter, hogy ne avatkozzék be a jen árfolyamának gyengítése érdekében, a tokiói jegybank csütörtökön éppen ezt tette, ami jól jön az infláció serkentésén fáradozó Fednek. A dollár csütörtökön már csak 108 jent ért, a japán valuta nyolchavi csúcsra kapaszkodott fel, ahogy a piacok megemésztették Haruhiko Kuroda jegybankelnök bejelentését, hogy inkább még várnak a januárban bevezetett negatív kamatok hatásának kibontakozására és a hitelezés megindulására. Ez a legtöbb elemzőt meglepte. Azért számított a piac beavatkozásra, mert a jen már egy ideje erősödik, s ez nem támogatja az exportot, sem a defláció elleni küzdelmet. A negyedik negyedévben visszaesett a japán gazdaság, s előrejelzések szerint az első három hónap sem hozott magával érzékelhető fellendülést. Márciusban csökkentek az árak, s a jegybank most úgy látja, hogy az áprilisban kezdődött pénzügyi évben 0,5 százalékra kúszhat fel az iram, jövőre 1,7 százalékra. A kétszázalékos inflációs cél valamikor 2017-ben teljesülhet, a határidőt negyedszer tolták ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.