Történelminek is nevezhető találkozót szervezett a jövő vezetőinek, azaz a mai egyetemistáknak programokat szervező New York-i International House, amikor összehozta a jegybank (Fed) jelenlegi elnökét és három elődjét egy vitára magyar idő szerint csütörtök éjszaka. Vita helyett azonban a közönség inkább beszélgetésbe kapcsolódhatott be, ahogy Janet Yellen elnök, Ben Bernanke professzor, a kilencvenéves Alan Greenspan és a nyolcvankilenc éves Paul Volcker a monetáris politika nehézségeit és szépségeit boncolgatta, ráadásul sok humorral.
A teremben folyó diskurzusba videokapcsolaton át folyt bele washingtoni irodájából Greenspan, aki 1987 és 2006 között irányította a Fed munkáját, többek között a dotcom buborék felfújódását és kipukkanását, és az LTCM fedezeti alap borzalmas bukását nézhette végig. Elődje Paul Volcker, aki 1979-től állt a Fed élén, azzal szerzett nevet magának, hogy a drámaian magas inflációt törte le, majd a 2008-ban kirobbant pénzügyi válság során sok tanácsot adott bankszabályozási kérdésekben. Ma persze inkább a drámaian alacsony infláció a fő probléma.
A nézők nagy derültségére Greenspant emlékeztették rá: egy szenátusi meghallgatáson a világos okfejtését megköszönő törvényhozónak azt válaszolta, ha „világosan beszéltem, hibát követtem el”. A vitavezető azt kérdezte, vajon szándékosan beszélt-e mindig rébuszokban, s ha igen, mi cél vezette. Nos, Greenspan szerint a monetáris politika nem más, mint előrejelzés, ám előrejelzési képességünk korlátozott. Ő ezt az ellentmondást így oldotta fel. De mind a négyen elismerték, hogy a jegybanki kommunikáció rendkívüli kihívás, mert valóban minden az adatoktól függ, s a helyzet állandóan változik.
Amikor Bernankét arról faggatták, vajon mi lesz a Fed mérlegével, amely elnöksége alatt 900 milliárdról négyezer milliárd dollárra kúszott fel, sok konzervatív politikus legnagyobb megrökönyödésére, s vajon miként állhat helyre a rend, azt felelte, ez bizony már az ő dolga. És volt helyettesére, Janet Yellenre mutatott.
De aztán elmagyarázta: a mennyiségi lazítás segített kikecmeregni a válságból, s a jegybanki beavatkozás egyáltalán nem okozott vágtató inflációt, nem fűtötte túl a gazdaságot, s nem vált valóra egyetlen katasztrofális jövendölés sem. Ha a megvásárolt értékpapírok lejárnak, akkor szépen kifutnak a rendszerből, a mérlegből.
Ami a mai helyzetet illeti, Janet Yellen azt mondta: a munkaerő-piaci helyzet nagyot javult, közelítik a teljes foglalkoztatás állapotát, de azért akad még kihasználatlan kapacitás. A kétszázalékos inflációs cél pedig az ami, vagyis cél és nem plafon. Egyebekben megismételte: fokozatosan emelkedhetnek a kamatok, ahogy a gazdaság javul.
A kapkodás megakaszthatná a fellendülést. Ha sokáig várnak a szigorítással, akkor túlfűthetik a gazdaságot, de a kamatemeléssel ez talán inkább kezelhető. Annyit tett hozzá Ben Bernanke, hogy a monetáris politikának szüksége van a többi ág segítségére, például a fiskális politika alkalmanként bevethető élénkítő eszközeire. Ám Greenspan a 2013-ban megjelent nagy kötetének fő mondanivalójára utalt, amikor azzal érvelt, hogy a termelékenység rendkívül alacsony, s ha nem sikerül megtalálni a gazdasági növekedés forrásait, az rendkívüli helyzet elé állíthatja a monetáris politikát is.
Egyetértettek abban is a baráti hangulatú beszélgetés során, hogy a Fed-nek figyelembe kell vennie a globális gazdaság állapotát, s számításba kell vennie, mit okoz mondjuk egy kamatemeléssel. Annyival egészítette ezt ki Janet Yellen, hogy ha az amerikai gazdaság jól működik, az általában a világgazdaságnak is sokat segít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.