Egy hónap maradt a személyijövedelemadó-bevallások leadására: a többség, ahogyan az elmúlt években mindig, valószínűleg az idén is az utolsó hetekre hagyja a rubrikák kitöltögetését. A szokásokon nem igazán változtatott az idén bevezetett új bevallási forma, a bevallási nyilatkozat sem. Az adminisztrációt a minimálisra csökkentő elszámolási módot kétszázezren választották, holott a viszonylag szigorú feltételek (csak munkáltatótól származó jövedelem, nincs semmilyen kedvezmény) ellenére is másfél millióan tehették volna ezt meg.
Kissé emelkedett a népszerűsége az idén utoljára alkalmazható egyszerűsített bevallásnak: ez a NAV közreműködésével elkészülő elszámolás, amelyet mindazok választhatnak, akiknek olyan jövedelmük volt csak, amelyről a hivatal tud (vagyis „kifizetőtől” származik, és az adóelőleget levonták). Ez a bevallási mód jövőre megszűnik, az elmúlt években ugyanis nem sikerült jelentősebb népszerűségre szert tennie: tavaly is mindössze 340 ezren választották, ami nem éri el a bevallók 8 százalékát. Az idén a hatóság közreműködését – a korábbi tájékoztatás szerint – 375 ezren kérték. A lehetőség előnye volt a bevallási nyilatkozattal szemben, hogy február 15-ig lehetett vele élni, míg a nyilatkozatot január végéig le kellett adni, vagyis azok is választhatták, akik lecsúsztak a nullaadminisztrációs bevallás határidejéről.
Most azonban már csak egy megoldás maradt azoknak, akik nem szeretnének bajlódni a bonyolultabb bevallással: a söralátétnek nevezett adónyilatkozat. Ezt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azoknak ajánlja, akiktől a munkáltató év közben pontosan vonta az adóelőlegeket, és akik nem szereztek ingatlan bérbeadásából vagy osztalékelőlegből származó jövedelmet vagy egyéb különlegesebb bevételt (mint például az ekhós jövedelem). A mindössze három sorból álló bevallás azonban egyszerűsége ellenére sem volt nagyon népszerű eddig: tavaly csak 55 ezren választották. Miután a feltételei jelentősen hasonlítanak a bevallási nyilatkozatnál szereplőkhöz, nem volna meglepő, ha az idén akár csökkenne is az ilyen elszámolást választók száma.
A többség így valószínűleg az idén is marad a rendes bevallásnál: 3,5 millióan töltötték ki tavaly az íveket (ebből 1,5 millióan a valamivel egyszerűbb csökkentett adattartamú bevallást választották, ami csak annyit mutat: nagy valószínűséggel ők az adminsiztrációcsökkentett bevallások valamelyikét is választhatták volna).
Az idén ráadásul nagyon izgulni se kell a bevallások leadásánál: januártól él az új szabály, hogy az elszámolással későket a NAV nem bírságolja meg azonnal. Először felszólító, figyelmeztető levelet küld arról, hogy a bevallást teljesíteni kellett volna, és csak akkor jön a szankció, ha erre fel sem ad számot az adóalany a bevételeiről.
A barátságosabb adóhivatalt célzó szabályok miatt így az idén a május 20-i határidő csak azért lesz igazán fontos, mert a késők nem rendelkezhetnek az adójuk egy százalékáról. A tapasztalatok szerint minden második ember ajánlja fel adójának egy százalékát, és most a felajánlók dönthetnek a rendelkező nyilatkozaton arról is, hogy ha a civil kedvezményezett kéri, a NAV közölheti-e nevüket, címüket és elektronikus levelezési címüket. A kedvezményezett ezeket az adatokat kapcsolatfelvételre, tájékoztatásra használhatja öt éven keresztül.
Jellemző bevallási hibák
- Hiányzik az aláírás
- Van visszaigényelhető adó, de nincs bankszámlaszám vagy cím
- Hiányzik az adószám (azok, akiknek van, nem tüntetik fel, csak az adóazonosító jelet)
- Rossz sorban szerepel vagy hiányzik a családi kedvezmény vagy az első házasok kedvezménye
- A kifizető által levont adóelőleg rossz sorban szerepel vagy hiányzik
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.