Az MKB Bank tavaly 851 milliárd forintra növelte a 2014-ben még 304 milliárdos állampapír-állományát – derül ki a hitelintézet 2015-ös éves jelentéséből.
E közel háromszoros növekedés még akkor is kiugró, ha az MKB 2014. szeptember végétől állami tulajdonban van, így kézenfekvő volt, hogy ez a pénzintézet teljesítse a leginkább a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által 2014 tavaszán elindított önfinanszírozási program célját. Az MNB azt akarta, hogy a külföldiek helyett egyre inkább a hazai pénzügyi intézmények vásároljanak állampapírt. Márpedig erre jelentősebb forrása mégis csak a nyolc nagybanknak van.
Nekik köszönhető, hogy a hazai hitelintézetek birtokában lévő állampapírok állománya tavaly közel 35 százalékkal emelkedett, s 2015 végére elérte a 6583 milliárd forintot (majd tovább növekedve, február végén már megközelítette a 7136 milliárdot). Az MKB-hoz hasonló vételi buzgalom tavaly a Raiffeisen Bankot jellemezte, mely azonban így is csak 329 milliárd forintnyi állampapírt tartott az év végén.
De sokat vásárolhatott a Magyar Bankszövetség elnöke (egyben Matolcsy György jegybankelnök egykori osztálytársa), Patai Mihály által irányított UniCredit is. Igaz, utóbbi a Világgazdaság megkeresésére nem szolgáltatott adatokat, mondván, azokat majd a 2015-ös auditált jelentésében teszi közzé, előreláthatólag május elején. Ám azok az Igazságügyi Minisztérium által működtetett portálon már megjelentek. Ezekből kiderül, hogy az UniCredit közel két és félszeresére, a 2014 végi 223 milliárd forintnyiról 550 milliárdnyira gyarapította állampapírjait.
Csaknem duplázott a CIB Bank, ám az ő bázisa meglehetősen alacsony volt. A hazai nagybankok közül még az emelkedést követően is az olasz Intesa Sanpaolo által tulajdonolt hitelintézet tartotta a legkevesebb, mindössze 78 milliárd forint értékű állampapírt. Az utána következő legsoványabb, 142 milliárdnyi állampapír-portfólió felett a Budapest Bank diszponált.
A legnagyobb mértékben az OTP Bank finanszírozta az államot 2015-ben, 1578 milliárddal, közel másfélszer többel, mint egy évvel korábban. Ami persze egyáltalán nem furcsa, hiszen a Csányi Sándor vezette pénzintézet messze a legnagyobb bank Magyarországon, 6774 milliárd forintos tavalyi mérlegfőösszege csaknem a háromszorosa a sorban utána következő K&H Bankénak. Mely arányaiban a nagybankok közül a legkevésbé szaporította állampapírjait tavaly, azok állománya mindössze 92 milliárddal nőtt, 1076 milliárdra. Ami azonban így is a második legnagyobb, összhangban a hitelintézet bankrangsorban elfoglalt „ezüstérmes” helyezésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.