A következő hónapokban valószínűleg helyénvaló lesz egy ilyen lépés – jelentette ki a Federal Reserve (Fed) elnöke, Janet Yellen a Harvard Egyetem egy rendezvényén. A lépés, amiről beszélt, természetesen a kamatemelés, és még ha a megszólalásban ott volt a „fokozatosan” és az „óvatosan” kifejezés is, akkor is a vártnál erősebben, héjaként lépett fel ezúttal Yellen. Ő maga március óta nem beszélt nyilvánosan, az utóbbi hetekben azonban a Fed számos vezetője állt ki többé-kevésbé a kamatemelés mellett, és ezt sugallta a nyíltpiaci bizottság (FOMC) áprilisi ülésének jegyzőkönyve is. Yellen most leszögezte, hogy az idei első és tavalyi utolsó negyedév növekedési szempontból gyenge volt, de azt is hozzátette, hogy a Fed által figyelt adatok alapján a növekedés erősödni látszik. Az elnök határozottan közölte: arra számít, hogy a növekedés erősödése folytatódik, csakúgy, mint a munkaerőpiac javulása – ez elég markáns jelzés arra, hogy napirendre kerülhet az újabb szigorítás.
A FOMC legközelebb június 14–15-én ülésezik, utána július végén, aztán szeptember 20-ig szünetet tart. Yellen nem utalt dátumra, de pénteki megszólalása után a határidős jegyzések alapján a két héttel ezelőtti 4 százalékosról 34 százalékosra nőtt a júniusi emelés esélye. Az elemzők zöme nem tart valószínűnek egy ilyen gyors lépést – sokak szerint a FOMC ki akarja várni a június 23-i brit uniós szavazást, de sok függ a beérkező adatoktól is. A Fed által használt inflációs mutató, a személyes fogyasztási kiadások indexe (PCE) áprilisi adata holnap jelenik meg (az élelmiszer- és energiaárak nélkül számolt PCE-t 1,6 százalékra várják). Nagy jelentősége lesz a pénteken megjelenő májusi munkaerőpiaci jelentésnek is. E két statisztikai megjelenése után jövő hétfőn mond beszédet Yellen Philadelphiában, abból újabb jelzéseket lehet majd kiolvasni – a júliusi emelésnek mindenesetre most 62 százalékos esélyt ad a piac. Szabó Márta
Már várják a gyorsulást
Az első negyedévben évesítve 0,8 százalékkal nőtt az USA-ban a GDP a második becslése szerint, szemben az első, kevesebb információ alapján készült becslésben adott 0,5 százalékkal. Ez így is jelentős lassulás a 2015. negyedik negyedévi 1,4 százalékhoz képest. A GDP több mint kétharmadát adó lakossági fogyasztás az előzetes becslésnek megfelelően 1,9 százalékkal bővült, az üzleti beruházások csökkenése viszont 3,5 százalékos helyett csak 2,6 százalékos lett – utóbbi komponenst nagyban befolyásolta az év eleji globális piaci zűrzavar. A második negyedévre az atlantai Fed már 2,9 százalékos növekedést vár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.