Megerősíthették a Federal Reserve kamatemelési szándékát a tegnap megjelent adatok: a személyes fogyasztási kiadások áprilisban 1 százalékkal ugrottak meg az USA-ban a stagnáló márciushoz képest. Ez nemcsak jócskán meghaladja a 0,7 százalékos piaci várakozásokat, hanem a legnagyobb mértékű növekedés 2009 augusztusa óta, és még az inflációval kiigazított 0,6 százalékos mutató is 2014 februárja óta nem látott emelkedést jelent. A GDP több mint kétharmadát adó lakossági fogyasztást különösen a gépkocsivásárlás dobta meg a kereskedelmi minisztérium adatai szerint, de érvényesültek a kiadásokban a magasabb üzemanyagárak is. A költekezést elősegítette a személyes jövedelmek 0,4 százalékos gyarapodása is (ez a mutató az év első négy hónapjából háromban emelkedni tudott).
Mindez arra utal, hogy igazuk lehet azoknak az elemzőknek, akik az USA-ban megszokott év eleji kisiklást látták az első negyedévi 0,8 százalékos évesített GDP-növekedésben, és a másodikra már 3 százalékhoz közelítő tempót várnak. A Fed pedig annak örülhet, hogy az inflációs mutatójaként használt személyes fogyasztási kiadások indexe (PCE) is tovább emelkedett év/év alapon, ezúttal 1,1 százalékkal a márciusi 0,8 után. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számolt PCE megismételte az előző havi 1,6 százalékos növekedést – a Fed célszáma erre 2 százalék.
A Fed vezetői, élükön a múlt pénteken megszólaló Janet Yellen elnökkel az utóbbi időkben sorozatosan azt jelezték, hogy ha a makroadatok továbbra is a gazdasági növekedés, illetve a munkaerőpiac erősödésére utalnak, akkor nyáron folytatódhat a decemberben megkezdett kamatemelés.
Az eurózóna monetáris politikája irányítóinak egyelőre azzal kell beérniük, hogy legalább lassul a defláció: az Eurostat előzetes adata szerint májusban év/év alapon már csak 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak az áprilisi 0,2 százalékos mínusz után. A maginfláció 0,1 százalékponttal 0,8 százalékosra erősödött, még ez is jó messze van az Európai Központi Bank (EKB) valamivel 2 százalék alatti céljától.
Az EKB kormányzótanácsa holnap ülésezik Bécsben, elemzők nem számítanak arra, hogy bármilyen új lépést tennének, már csak azért sem, mert a márciusban bejelentett élénkítőcsomag egyes elemeit csak most kezdik alkalmazni: a kötvényvásárlási programba vállalati papírokat is bevesznek, illetve megkezdik a bankoknak olcsó forrást biztosító hosszú távú finanszírozási műveletek (LTRO) újabb körét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.