A kockázatos kategóriában maradt, de az első után a második negyedévben is csökkent az UBS svájci ingatlanbuborék indexe: a mértékadó mutató 1,35-ről 1,32 pontra süllyedt. Az ingatlanárak, a bérleti díjak, a háztartások jövedelme és a jelzáloghitelek számításba vételével készülő index 1 és 2 pont között jelzi a buborék kialakulásának kockázatát, 2 pont fölött pedig a meglétét.
A második negyedévi csökkenést részben azzal magyarázta a svájci bankcsoport, hogy inflációval kiigazítva 0,6 százalékkal visszaestek a lakásárak az előző három hónaphoz képest, részben pedig azzal, hogy a háztartások jelzáloghitel-tartozása csak 2,7 százalékkal nőtt éves alapon, ez a leglassúbb tempó az ezredforduló óta.
Az év elején még komolyan tartottak az elemzők attól, hogy a 2015 végén másfél évtizedes csúcson, 1,4 ponton álló UBS-index tovább emelkedik, és megismétlődik a nyolcvanas évek végén kialakult ingatlanbuborék, ami aztán a kilencvenes években az árak összeomlásába torkollott. A későbbiekben azonban felfelé nyomhatja az indexet a Brexit, miután sok nemzetközi cég elkezdte fontolgatni ottani székhelye áttelepítését. Júliusban a kereskedelmi ingatlanok értéke 3,3 százalékkal csökkent az Egyesült Királyságban a CBRE havi indexe szerint, ezen belül a londoni City irodáinak értéke 6,1 százalékkal esett vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.