Engedélyezték az amerikai hatóságok a Google anyavállalatának, az Alphabetnek, hogy termékek házhoz szállítására is használható drónokat teszteljen előre meghatározott területeken. A tesztrepülések lehetővé tétele része annak a kezdeményezésnek, amelyet az amerikai National Science Foundation mutatott be, és amelynek keretében a következő öt évben 35 millió dollárt költenek a speciális légi járművek repülésének tanulmányozására. Az Alphabet a kísérletezés engedélyezéséért cserébe megosztja a hatóságokkal a teszteken gyűjtött adatokat. A biztonsági tényezők, illetve a drónok emberekre gyakorolt hatásának jobb megértésétől azt várják, hogy hatékonyabb, a valós helyzethez jobban alkalmazkodó szabályozást tudnak alkotni.
Az Alphabet-tesztek engedélyezését kevesebb mint két hónappal az után jelentették be, hogy a Szövetségi Légügyi Hatóság (Federal Aviation Administration) elkészítette saját drón szabályozását. Ez igyekezett liberálisan kezelni a robotrepülők kereskedelmi célú használatát, és többek között olyan területeken könnyítette meg bevezetésüket, mint az építészeti, mezőgazdasági, mentési és forgatási célú repülések, ezzel együtt pedig meghatározta azt is, hogy milyen elvárásoknak kell megfelelniük az eszközök pilótáinak. Ugyanakkor a kereskedelmi célú szállításra használt drónokkal ez a jogszabály nem foglalkozott, ami annak ismeretében tulajdonképpen érthető, hogy ténylegesen működő szolgáltatásról ebben az esetben még nem igazán lehet beszélni. Viszont az is jól látszik, hogy néhány éven belül forradalmi változások történhetnek ezen a területen, ami az egész logisztikai szektort alapjaiban formálhatja át.
A Google még 2014-ben indította el a Project Wing (Szárny Projekt) elnevezésű kezdeményezését, amelynek célja a drónok alkalmazása a házhoz szállításban. A most zöld jelzést kapott tesztelés lesz az első, nagyobb volumenű ilyen jellegű kísérlet az Egyesült Államokban. Egyelőre hat, az FAA által erre kijelölt és speciálisan kialakított területen próbálkozhatnak a cég szakemberei, és az eredmények ismeretében később döntenek arról, hogy kapnak-e engedélyt arra, hogy máshol is teszteljenek.
A drónokkal történő szállítás lehetősége természetesen felkeltette a világ egyik legnagyobb e-kereskedelmi cége, az Amazon érdeklődését is.
A társaság július végén jelentette be, hogy az Egyesült Királyságban kezdik meg saját tesztjeiket, miután az ottani hatóságok hozzájárultak ehhez. Az egyik legnagyobb kihívás az, hogyan tudják megoldani a robotrepülők biztonságos közlekedését akkor, amikor valamilyen ok miatt kikerülnek az üzemeltető látóköréből. Az üzleti racionalitás persze azt diktálja, hogy idővel teljesen automatikusan közlekedjenek ezek az eszközök, hiszen így válhat igazán hatékonnyá ez a megoldás a logisztikában, és bár egyelőre sem a technológiai, sem a szabályozási feltételek nem adottak ehhez, a két nagy technológiai cég versenye akár gyors áttörést is hozhat.
Ugrásszerű fejlődés
Az év végére 2,5 millió, 2020-ra pedig akár hétmillió drón is röpködhet az Egyesült Államokban a Szövetségi Légügyi Hatóság (Federal Aviation Administration) becslése szerint. Ahogy nő az ilyen berendezések száma, a velük kapcsolatos problémák is szaporodnak. A múlt évben csak az Egyesült Államokban több mint 700 esetben veszélyeztették a légi forgalmat a pilóta nélküli járművek, ami háromszorosa a korábbi hasonló jellegű incidenseknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.