BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ezért pöröghetett fel a magyar külkereskedelem

Augusztusban a magyar export és import volumene 15 százalékkal emelkedett, az aktívum 147 millió euróval nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Idén augusztusban a magyar export és import volumene egyaránt 15 százalékkal emelkedett, az aktívum 147 millió euróval nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva - közölte a KSH. A forgalom alakulását nagyban befolyásolta, hogy idén augusztusban hárommal több volt a munkanapok száma, mint egy évvel korábban. 2016 első nyolc hónapjában a külkereskedelmi mérleg többlete 6,6 milliárd euró volt.

A kivitel értéke 7,2 milliárd euró, a behozatalé 6,6 milliárd euró volt. Euróban kifejezve az export értéke 12, az importé 11 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi aktívum 147 millió euróval nőtt, és 591 millió eurót tett ki. (Az egyenleg értéke 10 millió euróval alacsonyabb az első becslésben közölt értéknél.)

A gépek és szállítóeszközök volumene a kivitelben 18, a behozatalban 17 százalékkal nőtt. Az energiafejlesztő gépek és berendezések exportvolumene több mint 40, az importé közel 20 százalékkal emelkedett. A benzinüzemű motorok kivitele több mint felével, a dízelé több mint ötödével bővült, elsősorban Németország, Kína, Szlovákia és Mexikó felé. A belső égésű motorokhoz tartozó alkatrészek behozatala negyedével erősödött, zömmel Németországból, Japánból és Olasz¬országból. A közúti járművek importja több mint negyedével, exportja tizedével nőtt. Az exportnövekedéshez az alkatrészek, kormánykerekek és más karosszéria elemek kivitelének emelkedése járult hozzá. A villamosgépek importja közel negyedével, exportja csaknem ötödével lett nagyobb.

A feldolgozott termékek exportvolumene 15, az importé 17 százalékkal nőtt. A gyógyszerkereskedelem mindkét irányban több mint 10 százalékkal emelkedett, exportban főként Németország és Ukrajna felé, importban Németországból és Ausztriából. A műanyag-alapanyagok importja közel negyedével bővült. A gumigyártmány behozatala harmadával, exportja több mint ötödével nőtt, ezen belül az új gumiabroncs-kereskedelem dominál.

Az energiahordozók importvolumene 2,0 százalékkal csökkent. A kőolaj és kőolajtermékek behozatala nem változott jelentősen. A villamosenergia-behozatal több mint 10 százalékkal visszaesett.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 4,1, az importé 12 százalékkal nőtt. Több mint ötödével bővült az egyéb, táplálkozásra alkalmas termékek, ezen belül főleg az étrend-kiegészítők és csaknem negyedével a hús, húskészítmények importja. A gabonakivitel 10 százalékot meghaladó mértékben csökkent, leginkább a kukorica- és az árpaforgalom esett vissza, a búzaexport viszont jelentősen, közel negyedével emelkedett.

Az EU tagállamaiba irányuló kivitel és behozatal volumene 15 százalékkal emelkedett. A külkereskedelmi többlet 41 millió euróval nőtt, és 554 millió eurót tett ki. Az export 79, az import 78 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 16, a behozatalé 12 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi mérleg ebben a viszonylatban 106 millió euróval javult, és 38 millió eurós aktívumot mutat.

2016 első nyolc hónapjában a kivitel értéke 60,9, a behozatalé 54,3 milliárd euró volt. Az egy évvel korábbihoz képest a kivitel volumene 5,2, a behozatalé 5,9 százalékkal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg többlete 1046 millió euróval nőtt, és 6,6 milliárd eurót tett ki.  A külkereskedelmi forgalom forintban mért árszínvonala kivitelben 0,7, behozatalban 2,9 százalékkal csökkent. A cserearány 2,3 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 1,3, a dollárhoz képest 1,2 százalékkal értékelődött le.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.