Az október közepi határidőre megküldte Brüsszelnek a jövő évi költségvetés tervezetét a portugál kormány is, amely a nyáron – Spanyolországgal együtt – újabb haladékot kapott a deficitcél teljesítésére, sőt a bizalmatlan európai közhangulat miatt elkerülte a GDP 0,2 százalékára rúgó büntetést is, amit azért helyeztek kilátásba a tagországok, mert 2009 óta nem teljesültek a deficitcélok. Most minden jel arra utal, hogy a radikális baloldalra és a kommunistákra támaszkodó lisszaboni szocialista kormány hozza, amit várnak tőle, vagyis idén a GDP három százaléka alá nyomja le a költségvetési hiányt, de megszorításellenes retorika és intézkedések keretében.
A szocialista Antonio Costa kormánya úgy szeretné jövőre 1,6 százalékra levinni az idén várhatóan 2,5, tavaly még 4,4 százalékos GDP-arányos hiányt, hogy a nyugdíjak 80 százaléka esetében tíz euróval emeli a járadékot, csökkenti a személyi jövedelemadót, emeli az állami alkalmazottak bérét, s kedvezményeket nyújt a gyermekes és alacsony jövedelmű családoknak. Ezt azzal ellentételezi, hogy például adót vet ki a cukros üdítőitalokra, a hatszázezer eurónál értékesebb ingatlanokra s a turisztikai célú szoba-, illetve lakáskiadás adóterhét 15-ről 35 százalékra növeli. A Bizottságnak most a tervezet megvalósíthatóságát kell értékelnie.
A kormány népszerű Portugáliában, a 2011-től 2014-ig tartó nemzetközi pénzügyi mentőakció után az emberek úgy érzik, kicsit fellélegezhetnek. Az államadósság is csökken, a terv szerint a GDP 129,7 százalékáról 128,3-ra. A növekedés azonban lassú, 1 százalék körüli, s messze elmarad Costa 3 százalékos ígéretétől. Ráadásul Portugáliát csak a kanadai DBRS hitelminősítő tartja befektetési kategóriában, amely a héten dönt arról, ront-e a besoroláson. Egyelőre valószínűleg nem, így Lisszabon továbbra is részesülhet az Európai Központi Bank államkötvény-vásárlásainak áldásából. A tízéves papírok hozama 3 százalék körül alakul, kicsit magasabb, mint tavaly, mert még befektetői kételyek övezik a novemberben megalakult kormány politikáját. Igaz, az európai államadósság-válság csúcspontján 17 százalékon is állt az irányadó állampapírhozam.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szeptemberben vizsgálta meg, milyen haladást ért el a dél-európai gazdaság a nemzetközi gazdasági program nyomán, s úgy találta: még mindig törékeny a bankszektor, a növekedés megrekedhet a jelenlegi szinten, idén a beruházások visszaesnek, a büdzsé hiánya pedig 3 százalék körül alakulhat ebben az évben és jövőre is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.