Az amerikai, az orosz, a kínai és a japán vezetők jelenlétében nyílik meg a Csendes-óceánt övező huszonegy tagország gazdasági fóruma a héten (APEC) a perui Limában, ahol mindenki arra számít, hogy Barack Obama elnök, aki januárban adja át hivatalát Donald Trumpnak, megerősíti Washington elkötelezettségét a globális kereskedelem fejlesztése mellett. Már csak azért is, mert mint például a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tanulmányai rámutatnak, a világkereskedelmi forgalom lanyhulása nagymértékben fékezi a világgazdaság növekedését is.
Az érintett országok a globális GDP 60, a kereskedelem 50, a világ lakosságának 40 százalékát adják. Az APEC céljainak megvalósulását azonban ellentétes érdekek nehezítik. Ha Donald Trump protekcionista intézkedéseket vezetne be, vagy a kereskedelmi elzárkózás politikáját hirdetné meg – amiben azért nem számíthat az amerikai vállalatok elsöprő támogatására –, akkor előkerülhetnek az alternatív ötletek. A csendes-óceáni térség 11 államával, de Kína és Oroszország nélkül tető alá hozott egyezmény (TPP) egyelőre jóváhagyásra esélytelenül hever az amerikai kongresszus asztalán. Kína, amely eleve gyanakodva figyelte az alkudozásokat – hiszen azok éppen az ő befolyásának mérséklésére irányultak –, most az élére állhat annak, hogy hozzák lendületbe az APEC-régióra kiterjedő szabadkereskedelmi övezetet, de még inkább kezdjenek tárgyalásokat arról a tizenhat országot felölelő térségi megállapodásról, amelynek nem lenne része az USA, India viszont igen.
Trump a kampányában felvetette: az USA akár kilép az észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezményből (NAFTA) – amely miatt szerinte munkahelyek tömege került Mexikóba –, ha nem sikerül érdekeinek megfelelően felülvizsgálni. Egyelőre ebben partnernek mutatkozik Kanada, amely viszont nemrég zárta le a tárgyalásokat az Európai Unióval, így számára lehetővé vált az akadálymentes kereskedelem Mexikó déli határától egészen Lengyelországig, egymilliárd ember előtt nyitva meg az észak-amerikai ország piacát, és fordítva. Mexikó egyelőre nem zárkózik el, hiszen nyilván nagy nyomás alá kerül, de neki létfontosságú a NAFTA: az Egyesült Államok harmadik kereskedelmi partnere, munkahelyek nyolcvan százaléka az amerikai kiviteltől függ.
Pascal Lamy, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) volt főigazgatója nem számít túlzott amerikai beavatkozásra és meghátrálásra sem. Elképzelhető – fejtette ki a Reutersnek –, hogy az 1994-ben életbe lépett NAFTA-t felülvizsgálják, de az amúgy is időszerű, Obama már 2008-ban ezt ígérte. Az is lehetséges Lamy szerint, hogy Trump a WTO-szabályok határait feszegetve kereskedelemvédelmi eszközökhöz nyúl, a szervezet elé citálja például Kínát dömping- és szubvenciós vádakkal, de Washington nyilván nem lép ki a szervezetből, hiszen az amerikai vállalatok mélyen beágyazódtak a nemzetközi munkamegosztásba és értékláncokba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.