A világgazdasági válság óta Magyarország különböző területeit eltérően érintette a gazdasági fellendülés. A közép-magyarországi régió fölénye 2009-ben volt a legnagyobb, azóta azonban előnye szerényen mérséklődött, főleg azokkal a területekkel szemben, ahol a járműgyártás felfutását láthattuk. A győri Audi- és a kecskeméti Mercedes-gyár a válság után nemcsak a városok, illetve a megyék lemaradását tudta csökkenteni, hanem az egész magyar gazdaság növekedésének húzóerejét is jelentette. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Tér-Kép című kiadványa szerint Közép-Magyarországon az egy lakosra jutó GDP még ezzel is másfélszerese volt 2014-ben az országos átlagnak, és két és félszer akkora, mint a legfejletlenebb észak-magyarországi.
Ha nem régiókat, hanem megyéket vizsgálunk, akkor a szakadék még mélyebb. Budapest egy lakosra jutó GDP-je az országos átlag több mint kétszerese. A rangsorban a fővárost Nyugat- és Közép-Dunántúl két-két megyéje követi: Győr-Moson-Sopron gazdasági teljesítménye az országos átlag 1,2-szerese, Vas, Komárom-Esztergom és Fejér megyéé pedig átlaghoz közeli. A többi megye egy lakosra jutó GDP-je jóval alacsonyabb az országos átlagnál: Pest, Tolna és Zala megyéé nem marad el nagyon jelentősen az átlagtól, azonban a Dunától keletre fekvő megyék közül még a viszonylag fejlettebbnek számító Bács-Kiskun, Csongrád, Hajdú-Bihar és Heves mutatója sem éri el az átlagos háromnegyedét. A fejlettségi sorrend végén álló Nógrád megye gazdasági teljesítménye az országosnak mindössze 44 százaléka, a két szélső érték, a budapesti és a nógrádi között 4,8-szeres volt a különbség.
A világgazdasági recesszió előtti, 2008-as állapothoz képest Budapest pozíciója hat év alatt gyengült, a fejlettségi rangsorban következő Győr-Moson-Sopron és Vas megyéé, valamint – a 2012 óta szintén járműipari központtá váló – Bács-Kiskuné számottevően erősödött. A megyei sorrend végén álló megyék közül Nógrád és Békés lemaradása 2008 óta fokozódott, Szabolcs-Szatmár-Bereg valamelyest közelebb került az országos átlaghoz. Az egy főre jutó GDP-ben mért nagy különbségek nem meglepőek annak tükrében, hogy a működő vállalkozások 28 százalékának a fővárosban, további 24 százalékának a megyei jogú városokban volt a székhelye.
A nagy, legalább 250 fős vállalkozások több mint harmada Budapesten volt. A külföldi közvetlen tőkebefektetések fele budapesti, 15 százaléka Győr-Moson-Sopron, 8,8 százaléka Pest megyei vállalkozásokban összpontosul. Az egy lakosra jutó külföldi tőke nagysága Győr-Moson-Sopron megyében a legmagasabb, az országos átlag háromszorosa.
Az egy adózóra jutó személyijövedelemadó-alap összege – amelynek országos átlaga 2015-ben 2,2 millió forint volt – területenként szintén jelentősen különbözik. Az adóalap nagysága a fővárosban, illetve vonzáskörzetében, valamint az észak-dunántúli járásokban és a nagyvárosok körzetében a legmagasabb. A legalacsonyabb (1,5 millió forint alatti) adóalappal rendelkező területek leginkább Észak- és Dél-Alföldön, Észak-Magyarországon, illetve a Dél-Dunántúl határ menti térségeiben vannak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.