BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az export és a fogyasztás pörgette fel a japán GDP-t

Az ötödik egymást követő negyedévben nőtt a japán GDP.

Nagy meglepetésre az első negyedévben a vártnál jóval nagyobb ütemben, éves összevetésben 2,2 százalékkal bővült a japán gazdaság a kormány csütörtökön közzétett előzetes adatai szerint. A GDP ezzel már az ötödik egymást követő negyedévben nőtt, ami egy évtizede a leghosszabb bővülési periódus.

A japán gazdaság teljesítményének első negyedéves növekedése felülmúlja az eurózónáét (1,8 százalék) és az Egyesült Államokét (0,7 százalék) is. Elemzők az első negyedévre 1,7 százalékos gazdasági növekedésre számítottak a tavalyi utolsó negyedévi 1,4 százalékos ütem után. Az év első három hónapjában 0,5 százalékkal javult a gazdaság teljesítménye a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, amikor 0,4 százalékos volt a növekedés. Nem végleges adatok szerint a március végével záródott japán pénzügyi évben 1,3 százalékkal bővült a gazdaság. A dinamika elsősorban az export és a lakossági fogyasztás felpörgésének köszönhető. Ez a Reuters szerint némi megnyugvást jelenthet a Bank of Japan vezetői számára, akik abban reménykednek, hogy a gazdasági növekedés felgyorsítja a messze a kitűzött 2 százalékos cél alatt, 0,2 százalékon álló inflációt. A fogyasztói árak alig emelkednek, a cégek óvakodnak bért emelni, enélkül viszont ismét visszaeshet a fogyasztás, figyelmeztetett a Bloom­berg.

A japán GDP mintegy 60 százalékát kitevő belső fogyasztás alig 0,4 százalékkal, az export pedig 2,1 százalékkal emelkedett negyedéves összehasonlításban, miközben a tőkeberuházások mindössze 0,2 százalékkal bővültek az elemzők által várt 0,4 százalékos csökkenéshez képest.

„A gazdaság nem fog látványosan növekedni, de drámai zsugorodásra sem kell számítani” – idézte a kilátásokkal kapcsolatban a Reuters Mijagava Noriót, a Mizuho vezető közgazdászát. A szakértő úgy véli, hogy a gazdasági növekedés lassan kikényszeríti a bérek és az árak emelését. Óvatosságra intett Isihara Nobuteru gazdasági miniszter is, aki szerint bár a japán gazdaság mérsékelten javuló tendenciát mutat, és a jövőben is fokozatos bővülés várható, de fokozattan figyelni kell a pénzpiacok ingadozására és a világgazdasági helyzet bizonytalanságára is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.