BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökken a kisvállalati adó

A csökkenő közterheket és a családi kedvezményeket emelte ki Varga Mihály a tegnap benyújtott költségvetési tervezetből.

Benyújtotta tegnap az Országgyűlésnek a jövő évi költségvetési törvényjavaslatot Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Kövér László tájékoztatása szerint a parlament várhatóan június közepén szavaz róla. „Ez a költségvetés a munkából élők költségvetése” – jelentette ki Varga Mihály, hozzátéve, hogy a jövő évi büdzsé gazdasági növekedésre, csökkenő közterhekre épít. A kormány továbbra is a teljes foglalkoztatottságot célozza meg. A jövő évi költségvetés a családok támogatására épít, valamint arra, hogy a tavaly megkötött hatéves bérmegállapodás megvalósuljon – mondta a miniszter. További adócsökkentéseket javasolnak, valamint az életpályamodellek kiterjesztését, hogy további béremelések valósuljanak meg – tette hozzá.

A gazdaság 2013 óta növekedési pályán van: idén 4,1, jövőre 4,3 százalékos GDP-növekedéssel számol a nemzetgazdasági tárca, ami Varga szavai szerint jóval az uniós átlag felett van. A miniszter kiemelte, hogy a gazdasági növekedés úgy tudott megvalósulni Magyarországon, hogy közben csökkent az adósság – tavaly 1,8 százalékos volt a hiány, míg az államadósság a GDP 74,1 százalékára csökkent. Megerősítette, hogy az idei és a jövő évi hiánycél is 2,4 százalék.

A költségvetés szerkezete két nagy egységre bontható: az állam kiadásai és bevételei egyensúlyban vannak, a működés nullszaldós – mondta Varga. Ezt egészítik ki a beruházások és a fejlesztések, amelyek a hiány felé mozdítják az államháztartás egyenlegét. Az alapvető élelmiszerek közül ezúttal a hal áfája csökken 27 százalékról 5 százalékra. Emellett visszavágják az internet- és az éttermi szolgáltatások forgalmi adóját, szintén 5 százalékra.

Varga Mihály hangsúlyozta, hogy nem változtatnak Európa legalacsonyabb társaságiadó-kulcsán (9 százalék), és szintén marad a 15 százalékos szja is. A kisvállalati adó (kiva) kulcsa egy százalékkal 13 százalékra csökken – tette hozzá. A kétgyermekes családok már havi 35 ezer forint kedvezményt tudnak majd igénybe venni, és 226 milliárd forint megy a családi otthonteremtési kedvezményre.

Jövőre 8 százalékkal nő a minimálbér, és 12 százalékkal a szakmunkás-bérminimum, míg a munkáltatói járulék tovább csökken: 22 százalékról 20 százalékra. „Akár egyénként, akár vállalkozásként megéri Magyarországon dolgozni” – emelte ki a miniszter. Tárcákra és területekre lebontva elmondható, hogy szinte mindenhol több pénzből gazdálkodhatnak jövőre: 87 milliárddal több jut oktatásra, 102 milliárddal egészségügyre, 287 milliárddal nyugdíjakra, ezenkívül a rendvédelemre 83 milliárddal, míg a gazdaság fejlesztésére 205 milliárd forinttal lehet többet költeni – sorolta Varga.

A tervezetben az államháztartás központi alrendszerének bevételi főösszegét 18 740,7 milliárd forintban, kiadási főösszegét 20 101 milliárd forintban, hiányát 1360,6 milliárd forintban állapították meg. A 309-es euróárfolyamon számolt hiányt 28 358,7 milliárd forintra, vagyis a GDP 69,5 százalékára várják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.