„2017-ben a magyar gazdaságpolitika egy fontos mérföldkőhöz ért. Bár továbbra is folytatódni fog a fegyelmezett költségvetési gazdálkodás és az adósságráta csökkentése, azonban az egyre szűkösebben rendelkezésre álló munkaerő-piaci tartalékok mobilizálásával párhuzamosan a kormány gazdasági növekedést célzó eszköztára a gazdasági erőforrások hatékonyabb felhasználását, valamint a termelékenység és a versenyképesség fokozott javítását is megcélozza. A magyar munkaerő termelékenységének javítása mellett ugyanolyan fontos, hogy a bérszínvonal szükségszerű emelkedése arányban álljon a termelékenység javulásával. Ezzel párhuzamosan kiemelt cél a növekedés szerkezetének az eltolódása a magasabb hozzáadott értéket előállító, innováció által vezérelt gazdasági tevékenységek irányába” – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium az Európai Uniónak benyújtott Konvergencia Programmal kapcsolatban.
Az NGM szerint kormány növekedéstámogató gazdaságpolitikájának köszönhetően napjainkban a magyar gazdaság bővülése fenntartható, szerkezete pedig kiegyensúlyozott, hiszen a nemzetgazdasági ágazatok többsége pozitívan járul hozzá a növekedéshez, és a bővülést nem az indokolatlan hitelfelvétel táplálja. A külső és belső egyensúlyi mutatók továbbra is kedvezőek. Magyarország azon kevés tagállamok egyike, ahol 2011-et követően az adósság folyamatosan csökken. A fegyelmezett fiskális politikának köszönhetően 2016-ban az államháztartás hiánya 1,8 százalék volt, a GDP-arányos államadósság 74,1 százalékra csökkent, ami hozzájárult a külső sérülékenységünk mérséklődéséhez. Az ország csődkockázatát mutató 5 éves CDS-felár a 2013-ban mért 300 bázispont körüli szintről 2017 áprilisában 120 bázispont alá süllyedt. A hitelminősítők sorra javították Magyarország kockázati besorolását, 2016-ban mindhárom nagy hitelminősítő befektetésre ajánlott kategóriába emelte hazánkat.
A foglalkoztatottak száma a munkapiacon kibontakozott kedvező fordulat miatt a 2010-es 3,7 millió főhöz képest 4,4 millió fő közelébe emelkedett. A munkanélküliségi ráta éves alapon 56 hónapnyi folyamatos csökkenést követően 4,5 százalékra mérséklődött a 2017 márciusával végződő negyedévben. A pozitív munkapiaci folyamatok megerősítése, valamint a magyar gazdaság munkahelyteremtő és munkaerő megtartó képessége, illetve az ország versenyképessége érdekében az elmúlt év egyik legjelentősebb gazdaságpolitikai fejleményei közé tartozott a munkaadói és a munkavállalói érdekképviseletekkel megkötött novemberi bérmegállapodás.
A hatéves bérmegállapodás jelentősen támogatja a bérek felzárkózását, magasabb növekedési pályára állítva a teljes magyar gazdaságot. A bérek helyreállításával párhuzamosan a kormány nagyszabású otthonteremtési programot hirdetett meg, ami a társadalompolitikai célok megvalósítása mellett a gazdasági fellendülést is ösztönzi. Ezen intézkedések mellett az egyes alapvető élelmiszerek, éttermi szolgáltatások, illetve az internet általános forgalmi adójának csökkentése is segíteni fogja a vásárlóerő növekedését, ami hozzájárul a háztartások fogyasztásának további növekedéséhez.
A vállalati beruházásokat segíti a 9 százalékra csökkentett társasági adókulcs, valamint a magyarországi vállalkozói klíma erősítését szolgálja az új uniós költségvetési ciklus forrásainak gyorsított kifizetése is. A sikeres válságkezelési időszak után a magyar gazdaság makrogazdasági egyensúlya helyreállt, és az ezt követő növekedéstámogató gazdaságpolitikai intézkedések lehetővé tették, hogy a gazdaság stabil növekedési pályára álljon, a költségvetési hiány tartósan a GDP 3 százaléka alá süllyedjen, rekordszintre emelkedjen a foglalkoztatottak száma, illetve a lakosság terhei csökkenjenek. A következő időszakban a kormány gazdaságpolitikájának egyik legfőbb célja, hogy hatékony intézkedések segítségével növelje az ország versenyképességét, ami a gazdaság élénkítése mellett elősegíti az államadósság további csökkentését is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.