BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Káosz a venezuelai utcákon

Egyre erőszakosabbak a tüntetések zajlanak Venezuelában, miközben az elnök az állami televízióban mutatja be tánctudását. A világ legszomorúbb országaként rangsorolt Venezuelában az áruhiány mellett a hiperinflációval is meg kell küzdenie a lakosságnak.

Azzal fenyeget a helyzet Venezuelában, hogy az erőszak kicsúszik a kormányzat kezéből: egy tüntető már áldozatul esett és sokan megsebesültek Venezuelában. A főváros Chacao nevű kerületének polgármestere, Ramón Muchacho közlése szerint egy 17 éves demonstráló vesztette életét a csütörtöki demonstrációk során. Az összecsapásokban lövések is dördültek, egy rendőrségi páncélautó pedig a tömegbe hajtott és több embert is elgázolt, közülük legalább egy ember súlyosan megsebesült. A tüntetéssorozat kezdete óta legalább 30-an vesztették életüket, és 1300-ra tehető a sebesültek száma. A tiltakozások azért robbantak ki, mert – mint azt a Világgazdaság is megírta – az államelnök Nicolas Maduro rendeletet adott ki az alkotmányozó nemzetgyűlés megalakításáról. E testület megváltoztathatja az ország berendezkedését, az alkotmányt, hatalmi intézményeket oszlathat fel, és választásokat írhat ki. Az ellenzék elítélte az elnök döntését. Szerintük Maduro így próbál hatalmon maradni, háttérbe akarja szorítani az ellenzéki többségű parlamentet, és el akarja kerülni az előrehozott elnökválasztás megtartását.

A tiltakozásokat csak tovább tüzelte, hogy a közösségi médiumokban terjedni kezdett egy videófelvétel, amelyen Maduro elnök éppen a nemzetgyűlés delegáltjaival táncol, miközben az utcákon könnygázzal árasztják el az ellene felvonulókat.

https://twitter.com/JasonSilva/status/859930502777552896?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.spiegel.de%2Fpolitik%2Fausland%2Fvenezuela-panzerwagen-ueberfaehrt-demonstranten-in-caracas-a-1146013.html

Az elégedetlenség azért jutott forrpontra Maduro rendszere ellen, mert az ország példátlan gazdasági és szociális válságot él át. Amíg korábban, Hugo Chavez kormányzása alatt az akkor igen magas olajárakból származó bevételek és egy nagylelkű, 50 milliárd dolláros kínai kölcsön az addigi nyomorhoz képest lényegesen jobb körülményeket teremtett az országban. Csakhogy amíg az olaj ára még 2014-ben is 100 dollár felett volt hordónként és a Petroleos de Venezuela (PdV) naponta két és fél millió hordó olajat termelt ki, addig mára az olajára 50 dollár körül mozog és a venezuelai napi kitermelés 2 millió hordóra esett vissza, amiből napi félmillió hordónyit a nagylelkű kínai kölcsön törlesztésére fordítanak.

Az elmúlt két évben ezért a lakosságnak a világtörténelemben eddig szinte példátlan gazdasági összeomlást kellett végigszenvednie. A venezuelai infláció tavaly decemberben meghaladta a 700 százalékot – igaz, ehhez hozzájárult az is, hogy a benzin ára egyetlen intézkedéssel a hatezerszeresére, 5-ről 300 bolivárra emelkedett. Caracas ezzel helyet szerzett magának a rekordok könyvében, mert a feljegyzett történelemben itt mérték a 23. leggyorsabb drágulást, az árak átlagosan 17,8 naponként duplázódnak meg. (Az abszolút rekordot egyébként Magyarország tartja.) Ugyanakkor a hiperinfláció áruhiánnyal is párosult: alapvető gyógyszerekből és élelmiszerekből sincs elegendő az országban, részben Chavez részben pedig Maduro intézkedései miatt ezek az iparágak leépültek és az ország szinte mindenből behozatalra szorul. Ezért fordulhatott elő márciusban az az eset, hogy Maduro pékeket ítélt súlyos büntetésre, mert a rendelkezésükre álló lisztből nem csak kenyeret, hanem péksüteméyneket is készítettek. A Forbes szerint most az infláció és az áruhiány miatt venezuela a világ legszomorúbb országa, még olyan államokat is megelőzve, mint a polgárháború szaggatta Ukrajna, vagy az évek óta válsággal küzdő Görögország.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.