Hatalmasat növekedett májusban a külkereskedelmi termékforgalom a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részletes adatai szerint. A kivitel volumene 17, a behozatalé 14 százalékkal emelkedett, ami összhangban van az ipar szintén kedvező teljesítményével, és azt is sugallja, hogy a belső kereslet egyre erősebb. Igaz, a naptárhatás is szerepet játszott a gyors növekedésben, a munkanapok számával kiigazított index szerint a kivitel volumene 14, a behozatalé 12 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Májusban euróban kifejezve az export értéke 20, az importé 19 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi aktívum 217 millió euróval emelkedett, és 959 millió eurót tett ki. (Az egyenleg 46 millió euróval magasabb az első becslésben közölt értéknél.) Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője azt emelte ki, hogy a várakozásoknál lényegesen magasabb lett a májusi külkereskedelmi többlet.
Nagy lendületet vett a gépek és szállítóeszközök forgalma – derült ki a részletes adatokból. A közúti járművek exportja és importja egyaránt 15 százalékkal emelkedett. Mindkét irányban a személygépkocsi- és gépjárműalkatrész-forgalom növekedése dominált. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek importja közel negyedével, exportja több mint tizedével nőtt. Behozatalban és kivitelben is a mobiltelefonok kereskedelme élénkült számottevően. A feldolgozott termékek, az energiahordozók és az élelmiszerek kereskedelme is erőteljesen nőtt.
Az év első öt hónapjában a kivitel volumene 8,1, a behozatalé 8,2 százalékkal emelkedett. Habár az elemzők és a gazdaságkutatók azt gondolták az év elején, hogy a tavalyi rekordmagas, 10 milliárd eurós külkereskedelmi többlet idén már nem ismétlődik meg, az adatok egyelőre mást mutatnak. Ha szerény mértékben is – 56 millió euróval –, de a külkereskedelmi mérleg többlete nőtt az egy évvel korábbihoz képest, így 4,3 milliárd eurót tett ki május végére. Suppan Gergely most arra számít, hogy idén 9,35 milliárd euró körül alakulhat a többlet, de az általa várt 3,9 százalékos GDP-növekedésnél akár jobban is teljesíthet idén a gazdaság. A kilátások pedig továbbra is kedvezők, vagyis mind az export, mind az import dinamikusan növekedhet az év hátralévő részében. A kivitelt a javuló európai konjunktúra hajtja, a behozatalt pedig a fogyasztás felpörgése és a beruházások lendülete.
Az új autóipari kapacitások várható üzembe helyezése révén is érdemben bővülhet a kivitel – véli Suppan Gergely. Jövőre a továbbra is élénk belső kereslet ellenére nem várnak további jelentősebb csökkenést a külkereskedelmi többletben a szakértők. A tartósan magas külkereskedelmi többletnek köszönhetően a folyó fizetési mérleg és a külső finanszírozási képesség is tartósan többletet mutathat, ami hozzájárul a külső adósságok és így a külső sérülékenység meredek csökkenéséhez. Suppan előrejelzése szerint 2019-ben a hazai gazdaság nettó külső hitelezővé válhat.
Az EU tagállamaiba irányuló kivitel és a behozatal volumene egyaránt 13 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi többlet 130 millió euróval emelkedett, és 957 millió eurót tett ki. Az exportnak 79, az importnak 76 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 32, a behozatal volumene 18 százalékkal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg ebben a viszonylatban 86 millió euróval javult, és 2,5 millió eurós aktívumot mutat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.