Megkönnyítette a harmadik országokból érkező munkavállalók alkalmazását a szlovák munkaügyi minisztérium – a könnyítés hat hónapos időtartamra szól, és néhány tételesen felsorolt ágazatot érint. Az intézkedés ugyan már július közepe óta érvényes, a szaktárca azonban csak a napokban beszélt róla nyilvánosan. A lépés oka, hogy a munkanélküliség erőteljes csökkenésével a nyugati országrészben már munkaerőhiány alakult ki, miközben a keleti országrészben még számos járásban 10 százalék feletti az állástalanok aránya.
Júliusban a munkanélküliség újabb 0,2 százalékponttal csökkent havi összevetésben, és országos szinten 6,7 százalékon mozog, ami abszolút történelmi mélypontnak számít. Összehasonlításként az év elején még 8 százalék felett volt az idevágó mutató. A regionális különbségek tovább nőnek, hiszen Nyugat-Szlovákiában az utóbbi időszakban a pozsonyi Volkswagen újabb ezer állást, a Nyitrán épülő Jaguar Land Rover autógyár a már beharangozott 2800 állás mellé további 2000-et ígér, Szereden az Amazon ezer munkahelyet teremt az év végéig, Galánta mellett pedig a Tesco e héten adta át legnagyobb közép-európai disztribúciós központját, ahol 1200-an találnak munkát.
Országos szinten 71 ezer állás nincs betöltve, annak ellenére, hogy már most is több mint 42 ezer külföldi dolgozik Szlovákiában. Ebből több mint 26 ezer valamelyik uniós országból származik: mintegy 8300-an Romániából érkeztek, Csehországból és Magyarországról több mint 4000-en vállalnak munkát. A nem uniós tagállamok listáját Szerbia vezeti 8800 fővel, a második helyen Ukrajna áll több mint 3000 munkavállalóval.
A munkaerőpiaci nyomást tapasztalva, a minisztérium friss intézkedésének köszönhetően négy ágazatban – a mezőgazdaságban és erdészetben, az iparban, az építőiparban és a vendéglátásban – egyszerűbbé vált a harmadik országból érkező idénymunkások felvétele. A tárca szabályozása szerint az számít idénymunkásnak, aki 12 hónap alatt legfeljebb 180 napot dolgozik.
Ha a munkaügyi hivatal a munkaadó bejelentésétől számított 15 napon belül nem tud megfelelő munkaerőt biztosítani, és bizonyítja, hogy idénymunkáról van szó, akkor harmadik országból is felvehet munkásokat
– tájékoztatott Marián Valentovic, az országos munkaügyi hivatal vezérigazgatója. A munkaadónak bizonyítania kell, hogy az adott munkahely valóban idényjellegű, vagyis azt, hogy egy bizonyos időszakban megnő a cégben végzett munka mennyisége. A feltételek teljesülését a regionális érdekegyeztető tanácsok fogják ellenőrizni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.