A Kína külkereskedelmi praktikáit feltáró washingtoni vizsgálat már folyamatban van, a tavaly 347 milliárd dollárra nőtt kereskedelmi deficit lefaragása viszont egyelőre sehol sem tart. Ahogy az a vizsgálat sem ér véget pár éven belül, amelyet az amerikaiak indítottak a Világkereskedelmi Szervezetnél (WTO) a kínaiak által alkalmazott importvámok és mennyiségi korlátozások miatt. A Reuters híre szerint a búza, a rizs és a kukorica vonatkozásában hatályos kínai szabályozás jogszerűségének megállapítására szakbizottságot állítanak fel a WTO-nál.
Donald Trump Amerikájával szemben viszont vannak olyan országok, amelyeknek nincsenek ilyen gondjaik, épp ellenkezőleg. Negyvennél többen vannak, Magyarország egyelőre nem tartozik közéjük.
Ők azzal büszkélkedhetnek, hogy kereskedelmi mérlegük pozitív Kínával szemben. A listát Dél-Korea vezeti 72 milliárd dollárral, majd Svájc és Ausztrália következik 27, illetve 23 milliárd dollárral. A második helyen szerepelne Tajvan, amelyről Kína hivatalosan ugyan nem vesz tudomást, de intenzíven kereskedik vele, tavaly például 67 milliárd dollár volt a szigetország szufficitje a Nemzetközi Valutaalap adatai szerint – írja a Bloomberg.
Általában elmondható, hogy vagy a nyersanyag-, vagy a technológiaexportáló országok tartoznak a kivételezettek körébe, valamint azok, amelyeket Kína nem tudott elárasztani saját termékeivel, köztük van például Írország és Finnország. Dél-Korea és Németország gépipari és elektronikai exportjának köszönheti előkelő helyezését, míg az ausztráloknál a vasérc, a bauxit és más feldolgozóipari nyersanyagok mellett a búza szerepel a kiviteli toplista tetején. Svájc elsősorban gyógyszereket, vegyszereket, precíziós berendezéseket és órákat exportált.
Élelmiszerben a brazilok verhetetlenek, tavalyi negyedik helyüket a 38 millió tonnás szójaexportjuknak köszönhetik, emellett marhahússal és cukorral is elárasztották a kínai piacot. Dél-Afrikából arany, gyémánt és bor érkezik. Ha a saját GDP-jükhöz mérten nézzük a Kínába exportáló országokat, akkor a legmagasabb arányt Dél-Koreánál és Malajziánál találjuk, azaz e két ország függ a legerősebben Kínától.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.