A Bundesbank hétfőn azt közölte, hogy a folyó negyedévben a német gazdaság hajtóereje főleg a magánfogyasztás és az ipari kereslet hazai és külföldi bővülése. Különösen az unión belül nagy a kereslet a Németországban gyártott termékek iránt. Az emelkedő bérek és a kedvező munkaerőpiaci helyzet is segíti a lakossági fogyasztás bővülését, a vállalatok és a fogyasztók hangulata kimondottan jó, ezért a növekedés a vártnál is magasabb lehet – áll a Bundesbank jelentésében.
Az idei évre az Európai Bizottság 1,6 százalékos, a Nemzetközi Valutalap (IMF) 1,8 százalékos, a német kormány 1,5 százalékos német GDP-növekedést vár, míg a Bundesbank 1,9 százalékkal számol. Jövőre pedig a német jegybank 1,7 százalékos bővülést vár, míg a német kormány 1,6 százalékkal számol.
Tavaly 1,9 százalékkal nőtt a német GDP, naptári kiigazítással számolva pedig 1,8 százalékkal. Elemzők rámutattak arra, hogy tavalyhoz képest az idei gazdasági növekedés részben naptárhatás miatt lesz mérsékeltebb, idén ugyanis kevesebb munkanap lesz, mint tavaly.
Az ipari megrendelések, a magánfogyasztás és az export növekedése folytán a második negyedévben 0,6 százalékkal bővült a német gazdaság a német statisztikai hivatal múlt heti előzetes adatai szerint.
A második negyedévben a német gazdaság ár-, szezonális- és naptári kiigazítással 0,6 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest. Az első negyedévben 0,7 százalék volt a negyedéves GDP-növekedés.
A növekedés legerősebb motorjaként a Destatis kimutatása szerint a lakossági fogyasztás mellett a közkiadások növekedése játszott szerepet. Növekedtek a beruházások és az építőipar teljesítménye is. A külkereskedelmi forgalom viszont fékezte a GDP-növekedés ütemét, mivel a megtisztított import volumene nagyobb ütemben nőtt, mint az export.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.