A kormány számára két oldalról fontos a hazai építőipar, az ingatlanpiac fejlesztése: egyrészt a hazai építőipar munkahelyeket teremt, s az építkezések jótékonyan segítik a hazai gazdaság fejlesztését, másrészt az ingatlanfejlesztések, illetve a lakásvásárlás támogatásával szociálpolitikai célokat is tud szolgálni a kabinet.
A családtámogatás a kormányzat egyik legfontosabb célja, jövőre 236 milliárd forintot fordítanak erre. Ezen belül kiemelt szerep jut a családi otthonteremtési kedvezménynek (CSOK), amelyet immár több mint 50 ezer család vett igénybe. Új lakások építését, valamint új és használt lakások vásárlását támogató konstrukció keretében a kormányzat eddig több mint 126 milliárd forinttal tudta segíteni a polgárok lakásgondjainak megoldását. A kormányzat az eddigi tapasztalatok alapján ősszel újabb, komolyabb átalakítást tervez a konstrukcióban. A hírek szerint szó van arról, hogy eltörlik a CSOK igénylésénél a felső korhatárt, illetve arról is, hogy emelik a használt lakás vásárlásakor igényelhető támogatás összegét. Az első megoldás segíthet azoknak a családoknak, ahol a gyermekek már nagyobbak, és jobban igénylik például a saját szobát vagy akár a későbbiekben az önálló élet megteremtését. A használt lakások vásárlásánál a magasabb összegű támogatás jótékonyan járulhat hozzá a lakáspiaci mobilitáshoz.
A CSOK – az eddigi tapasztalatok alapján legalábbis – egy másik szociálpolitikai problémára is jó válasz lehet: a statisztikák szerint a kedvezményt nagyobb részben vidéki családok veszik igénybe, a megoldás tehát az elvándorlás mérséklésében is segíthet.
A Magyar Nemzeti Bank statisztikái szerint a felfutó ingatlanhitelezést – március óta havonta 50 milliárd forintot meghaladó összegű lakáshitelt folyósítanak a bankok – szintén segíti a CSOK: a hitelügyletek 16 százalékához kapcsolódott az otthonteremtési kedvezmény a jegybank adatai szerint. Az MNB – összhangban a kormányzati tervekkel – azzal igyekszik tovább serkenteni az otthonteremtési célú hitelfelvételt, hogy a pénzintézeteket a hitelezési feltételek enyhítésére szorítja: a minősített fogyasztóbarát lakáshitel (MFL) terméket szeptembertől már hat bank és a takarékszövetkezeti hálózat tagjai is kínálják. A versenyt jól mutatja, hogy az MFL meghirdetése óta a lakáshitelek hitelköltség-mutatója nagyjából 0,5 százalékkal csökkent.
A kormányzat azokon is segíteni akar, akik a korábbi években vettek fel hitelt, s most a tartozás mértéke (is) szerepet játszik abban, hogy nem vállalnak újabb gyermeket. A harmadik vagy további gyermeket vállaló családok jelzáloghitel-tartozása gyermekenként egy-egy millió forinttal csökkenthető 2018. január 1-jétől, a kedvezmény a már meglévő, illetve a jövőben felvett jelzáloghitelekre is vonatkozik. Az intézkedésre a jövő évre 17 milliárd forintot különített el a kormány.
Segíthet a lakásproblémák megoldásán a Nemzeti Otthonteremtési Közösségre (NOK) vonatkozó szabályozás is, amelynek révén már megkezdődött az első NOK-ok szervezése.
Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.