Macron a Sorbonne Egyetemen mondott beszédében vázolta fel az elképzeléseit arról, milyen legyen a jövő Európája, és több javaslattal is előállt. A várakozásoknak megfelelően felvetette külön költségvetés és pénzügyminiszteri poszt létrehozását az eurózóna számára, mert szerinte ez kulcsfontosságú a közös valutát használó övezet stabilitásának biztosításához, valamint ahhoz, hogy átvészeljék a gazdasági sokkhatásokat. Ezt az elképzelését azonban nehezebb lesz megvalósítani a német választások után, Angela Merkel egyik potenciális koalíciós partnere, a Szabad Demokrata Párt (FDP) ugyanis határozottan ellenzi az elképzelést.
A francia elnök beszédében hangsúlyozta, hogy az euróövezettel kapcsolatos javaslatai nem arra irányulnak, „hogy megoldják egyik vagy másik ország költségvetési problémáit”. Nincs olyan mechanizmus, „amely varázsütésre eltünteti az összes bajunkat” – figyelmeztetett. Beszélt arról is, hogy csökkenteni kell a munkanélküliséget, amely minden ötödik európai fiatalt érint.
Felvetette egyebek között egy európai szintű adó létrehozását is a pénzügyi tranzakciókra, az ebből befolyó bevételt fejlesztési segélyekre fordítanák. „Két országban létezik Európában pénzügyi tranzakciós adó, Franciaországban és Nagy-Britanniában. Tegyük ezt általánossá mindannyian Európában a fejlesztések támogatására!” – javasolta, majd emlékeztetett rá, hogy Franciaország évente emeli az Afrikának nyújtott pénzügyi támogatást. A segítség része lenne a migráció kezelésének, de szükségesnek tartja egy európai menekültügyi hivatal és európai határrendészet létrehozását is; az utóbbi garantálná az európai határok védelmét. Külön uniós költségvetést javasolt a menekültek integrációjának és képzésének a finanszírozására, és hangsúlyozta, hogy a következő években ki kellene dolgozni a közös európai bevándorlási szabályokat. Szerinte egy egységes uniós személyi azonosító okmány bevezetése, illetve a jogi procedúra harmonizálása segítené a menekülthullám kezelését.
Macron javasolta európai adó kivetését az internetes óriásvállalatokra, és szigorúbb szabályozást tartott szükségesnek az egész online gazdaság esetében. „Mélyen hiszek ebben az innovatív gazdaságban – hangsúlyozta –, de meg kell vitatni, hogyan lehetne tisztességesebben megadóztatni az iparág szereplőit.” Felvetette az egységes európai piachoz hasonló közös digitális piac létrehozásának szükségességét, valamint egy innovációs hivatal alapítását, amely bátorítaná az internetes európai startupokat, és finanszírozná a mesterséges intelligencia fejlesztésével kapcsolatos kutatásokat.
Az európai szuverenitás visszaszerzéséről szólva az egyik kulcskérdésnek nevezte a biztonsági kérdést. Ennek érdekében egy európai hírszerzési akadémia, egy európai terrorelhárítási ügyészség és egy a természeti katasztrófák esetén bevethető közös polgári szolgálat felállítását is javasolta.
A rohamrendőrség őrzött többtucatnyi francia diákot és aktivistát, akik a Sorbonne előtt tüntettek Emmanuel Macron beszéde alatt. A résztvevők tiltakoztak a szerintük a munkaadóknak kedvező munkajogi reformtervek és az ellen, hogy az intézkedést kormányhatározattal vezetik be. Sajtójelentések szerint a helyszínen több volt a rendőr, mint a tüntető, és a tiltakozás teljes mértékben békésen zajlott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.