BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem tudták letaszítani Svájcot a versenyképesség trónjáról

Az idei évben is Svájc a világ legversenyképesebb nemzete, de több európai országnak sincs szégyenkezni valója – derül ki a Világgazdasági Fórum (WEF) globális versenyképességi indexéből.

Idén is Svájc (5,86 pont) számít a világ legversenyképesebb országának, de csupán 1 század ponttal előzi meg az Amerikai Egyesült Államokat (5,85 pont) – derül ki a világ közel 140 országát számba vevő Világgazdasági Fórum (WEF) globális versenyképességi indexében. Eszerint a lista harmadik helyén Szingapúr (5,71) áll, míg ezután két európai ország, Hollandia (5,66 pont) és Németország (5,65) következik.

Az index kitér rá, hogy a tavalyi évhez képest a legtöbb pontszámot Ciprus javította (4,04-ről 4,3 pontra), míg a legtöbbet Lesotho rontotta, 3,57-ről 3,2 pontra csúszva. Az Európai Unió tagállamai közül Lettország csúszott lejjebb a legtöbbet 4,45 pontról 4,4 pontra rontva eredményét. A lista első harmadában főleg európai, észak-amerikai és kelet-ázsiai országok végeztek, kiegészülve néhány nyersanyagban gazdag közel-keleti országgal, míg a második harmadban inkább a felzárkózó európai, latin-amerikai és eurázsiai országok helyezkednek el. Az utolsó harmadot a fejlődő afrikai és közép-amerikai államok alkotják – áll az indexben.

A felmérés szerint 2017-ben a világgazdasági körülmények sokkal jobban alakulnak, mint korábban, ám számos, jellemzően strukturális probléma továbbra is gondot okoz. Ezért a jelenlegi fellendülés inkább ciklikusnak tekinthető – olvasható az indexben. Az is kiderül továbbá belőle, hogy a növekedés elsősorban a felzárkózó államokban indult meg, de a termelékenység bővülése mindenhol akadozik. Az alacsony kamatok ellenére a beruházások nem kezdődtek meg, a háztartások pedig világszinten rendkívül eladósodtak. Ilyen körülmények között a tőketranszmisszó akadozik, és inkább a kevésbé termelékeny ágazatokban áramlik, ami hosszú távon aláássa a globális növekedést – emeli ki a felmérés. Végül rávilágít arra, hogy az egyenlőtlenségek világszerte növekedtek, a munkaerőpiac polarizált, ami a politika és a gazdaság túlzott összefonódásának is az eredménye.

A Világgazdasági Fórum (WEF) globális versenyképességi indexe egy sokszintű, szigorú vizsgálat alapján 1-től 7-ig pontozza az országokat, amelyben a magasabb érték a kedvezőbb versenyképességi szintet jelenti.

A listán természetesen Magyarország is szerepel, amely a tavaly kapott 4,2 pontot (ami a 69. helyre volt akkor elegendő) feljavítva (4,33) kilenc helyet előrelépve, a világ 60. legversenyképesebb országává lépett elő.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.