BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább nyomná lefelé a hitelkamatokat az MNB

Még egy eszközt vethet be a jegybank.

Négy ponton hajtott végre lazítást kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az egynapos betét -0,15 százalékra (10 bázisponttal), a három hónapos betét állománya 300 milliárdról 75 milliárdra csökkent. Ez utóbbival kapcsolatban Nagy Márton, az MNB alelnöke azt mondta, hogy ez már nem módosul lefelé. Emellett a kamatcsere eszközök állományát tovább növelik a hozamgörbe hosszú végének leszorítására és a a jegybank “kész további nemhagyományos, célzott eszközökön keresztül lazítani”.

A cél az, hogy az egynapos betéti kamathoz minél hamarabb közelítsen a hozamgörbe rövid vége és esetleg a hosszú vége is

– mondta Nagy Márton, az MNB alelnöke a kamatdöntés várható hatásait részletező jegybanki háttérbeszélgetésen. Korábban a likviditás kiszorításával érte el a jegybank, hogy a BUBOR (budapesti bankközi kamatláb) az egynapos betéti kamathoz közelítsen.

Az egy dolog, hogy a rövid hozamok konvergálnak, azonban a hosszú hozamokra is szeretnénk hatni – tette hozzá Nagy Márton. Míg a likviditás kiszorítással a rövid hozamokat szépen lehetett csökkenteni, addig a hosszú hozamokra kevésbé volt hatással a monetáris lazítás.

A monetáris politika a referencia kamatokra van hatással, és ezen keresztül a hitelkamatok is csökkennek. Persze a referenciahozam és a hitelkamat között felár van, ami az elmúlt egy évben nem változott, így a hitelkamatok lekövették a BUBOR változását.

A jegybanki várakozások alapján a hozamgörbe rövid oldala szinte azonnal reagál a jegybanki lépésekre. Ennek köszönhetően az elemzői kamatemelési várakozások is kitolódhatnak. Ami a hitelkamatok szempontjából lényeges, hogy a BUBOR emelkedési görbéje jobbra tolódik, ráadásul laposabb lesz. Ez azt jelenti, hogy az eddig vártnál tovább lehetnek alacsonyak a hitelkamatok, és az emelkedés is lassabb lehet a várakozásoknál.

Nagy Márton szerint

a legnagyobb kérdés az, hogy a monetáris lazítás hogyan hat majd a hozamgörbe hosszú végére, a jegybank várakozásai szerint ugyanis a mostani egynapos kamatvágás a hozamgörbe hosszú végére is csökkentő hatással lehet.

A jegybank dolgozik egy olyan eszközön, amit szükség esetén bevethetnek, ha nem elégedettek a monetáris politika lazításával, azt viszont egyelőre nem árulta el, hogy melyik eszközről van szó. A likviditásban fent szeretnénk tartani 4-500 milliárdos kiszorítást. A swap állomány növelése ebben is segíthet, ezzel ugyanis bizonyos keretek között tudja befolyásolni a jegybank a likviditást – fejtette ki Nagy Márton.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.