BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

K+F: Dél-Korea költ a legtöbbet

A világon kutatás-fejlesztésre fordított összeg 92 százalékát az OECD-országok adják. A vállalati rangsort technológiai, jármű- és gyógyszeripari cégek vezetik.

Azoknál a vállalatoknál, amelyek törekszenek a belső innovációra, jellemzően magas a kutatás-fejlesztésre (K+F) fordított összeg, e kiadás tehát viszonylag jó mérője lehet az újítóképességeknek. A Visual Capitalist ennek alapján készített rangsort az országokról és a vállalatokról. Az adatok összegzésénél feltűnő az erős koncentráció: a globális kutatás-fejlesztési ráfordítások 92 százalékát a G20-országokban költik el. Ehhez az adathoz egy további érdekesség, hogy a szabadalmak 94 százalékát az Egyesült Államok szabadalmi és védjegyhivatalában jegyzik be.

Forrás: AFP

Összegszerűen legtöbbet a legnagyobb gazdaságok költenek kutatás-fejlesztésre. A 2015-ös adatok szerint ez az USA-ban 463, Kínában 377, az Európai Unióban 346, Japánban 155 milliárd dollár volt. Ám az már sokatmondó, hogy az ötödik helyen Dél-Korea szerepel, amely egyébként ugyanezen esztendőben a 11. volt (az éves megtermelt össztermék alapján) a világ legnagyobb gazdaságainak rangsorában.

Tovább árnyalja a képet, ha a kutatás-fejlesztési kiadásokat a GDP-hez viszonyítva nézzük: itt már magasan Dél-Korea vezet, az USA a negyedik, Kína a hetedik helyre szorult. Japán (a megtermelt GDP alapján a harmadik legnagyobb gazdaság) viszont a második helyen, Németország (a világ negyedik legnagyobb gazdasága) a harmadikon szerepel.

Az összeállítás cégszinten is vizsgálta a költéseket. A 2015-ös adatok alapján a listát az Amazon (17,4 milliárd dollár), a Volkswagen (15,1 milliárd), a Google anyavállalata, az Alphabet (14,5 milliárd), az Intel és a Samsung (12,8 milliárd) vezeti. Nem meglepő módon mindegyik technológiai, illetve járműipari vállalat. Az azonban már figyelemfelkeltőbb, hogy noha bő egy évtizede (2004-ben) az élen egy technológiai óriás szerepelt, a Microsoft, de e vállalatot egy gyógyszercég, a Pfizer és három járműipari óriás, a Ford, a Daimler és a Toyota követte.

Összességében a legtöbbet kutatás-fejlesztésre költő cégek 20-as listája nem sokat változott: kizárólag IT- (kilenc), jármű- (hat) és gyógyszervállalatok (öt) kerültek be a húsz cég közé. De a szektorok és a szektorokon belül a sorrend nagymértékben átalakult. Két új szereplő, a Huawei (8. a 2015-ös rangsorban) és a Facebook (19.) került be a top 20-ba. A 2004-es listavezető Microsoft 2015-ben már a 6. helyre szorult, a korábbi második Pfizer pedig csak a 16. volt, szektortásai zöme megelőzte. A legtöbbet költő gyógyszercégnek 2015-ben a Roche bizonyult, amely 11,7 milliárd dollárt fordított kutatás-fejlesztésre – ez a hetedik helyre volt elég.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.