BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Leírható lesz a veszteség

Változnak a kkv-k adózási szabályai, még jobban járhat, aki a kisvállalati adózási formák egyikét választja. A beruházó nagyvállalatok jelentős adóelőnyt kaphatnak, ha teljesítik a kormány feltételeit.

Adókedvezményt is igényelhetnek a jövőben a vállalkozások a közép-magyarországi régióban megvalósított fejlesztéseik során – emelte ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Tuzson Bencével együtt benyújtott törvénymódosító javaslatból. A vállalati adózással kapcsolatban három törvénymódosítást nyújtottak be kormánypárti országgyűlési képviselők, ezek a társasági adózás rendjén, a sportvállalkozások adózásán változtatnának, valamint a kisadózó vállalkozások tételes adójának (kata) és a kisvállalati adónak (kiva) a módosítását kezdeményezik. A törvényjavaslatok jellemzően kedvezmények bevezetéséről szólnak.

Fotós: Koncz György

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény (Tao.) módosítása elsősorban a startupok és kezdő vállalkozások helyzetén javítana (ez is része annak a csomagnak, amelynek keretében a NAV fél évig mentorálja az új cégeket). Persze nem ez az egyetlen módosítás, az adókedvezményre jogosultak köre kibővül a legalább 6 milliárd forint értékű beruházást végrehajtó cégekkel és a legalább 3 milliárd forint értékű, munkahelyteremtő beruházást kezdeményező vállalkozásokkal. Az enyhítést csak azok a közép-magyarországi nagyvállalatok kérhetik, amelyek a termékdiverzifikációnak is megfelelnek, vagyis a fejlesztés eredményeként újfajta szolgáltatást vagy árut kell előállítaniuk. További feltétel, hogy a beruházások megvalósulását követő négy évben a vállalat alkalmazotti létszámának legalább 50 fővel kell meghaladnia a kedvezmény első évében regisztrált átlagos dolgozói létszámot. A kedvezményt csak az Európai Bizottság előzetes engedélyével kaphatják meg az igénylők.

Több, sportvállalkozásokat érintő törvény is módosulhat, az ilyen tevékenységet folytató cégek adókedvezményeket kaphatnak. A belépőjegy-, bérleteladásból, a reklámközzétételi tevékenységből, szponzori szerződésből eredő bevétel az iparűzési adó megállapításakor nem képez adóalapot, a sportvállalkozásnál maradó összeg állami támogatásnak minősül. A vállalkozás nem eshet késedelembe az adóelőlegek megfizetésekor, különben elesik a kedvezménytől. A javaslat megszünteti a hivatásos sportolók bére után a vállalkozásokat terhelő ekhofizetési (egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás) kötelezettséget, ez a kedvezmény visszamenőlegesen, idén szeptember 1-jétől lehet érvényes.

A katára és a kivára vonatkozó törvény is változik. A legfontosabb újítás, hogy a katát az ügyvédi irodák is választhatják majd, emellett számos olyan jogtechnikai pontosítás is szerepel a javaslatban, amely eligazíthat a vitás kérdésekben. Nyomós érv a kisvállalati adózás mellett, hogy ha valaki áttér a kivára, akkor a korábbi elhatárolt veszteségei csökkenthetik az új adózási rend szerinti egyenlegét.

Nőhet az idénymunkáért fizethető adómentes jövedelem

Enyhítene az illetékmentes termőföldszerzés feltételein Győrffy Balázs fideszes országgyűlési képviselő aki két, az agráriumot érintő törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek. A másik módosító a napszámosok egyszerűsített foglalkoztatásából származó adómentes jövedelem 5870 forintos felső határát emelné 8 ezer forintra. Ez az idény­munkát sújtó munkaerőhiányon enyhíthetne, a szabály már a 2017-es adóévről szóló bevallásokban is érvényesülhet, ha elfogadják a tervezetet. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.