Ismét a vátesz fényében tündökölhet Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, ugyanis a magyar gazdaság jobban teljesített annál, mint ahogy a GDP-adatok eddig mutatták. „Magyarországon a bruttó hazai termék (GDP) 2016-ban folyó áron 35 420,3 milliárd forint volt, 414,9 milliárd forinttal több, mint az évközi adatok alapján számított első becslés” – közölte friss jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), amelyet a nemzeti számlás második becslés alapján készítettek. Eszerint a GDP volumene 2016-ban 2,2 százalékkal nőtt, ami 0,2 százalékponttal magasabb a negyedéves számítások alapján publikált adatnál.
A jegybank szakértői először tavaly keltettek nagy megdöbbenést azzal, hogy arra számítottak: a KSH felfelé módosítja visszamenőlegesen a GDP-adatokat. A számok revíziója nem meglepő, erre rendszeresen sor kerül, ám az annál ritkább, hogy egy nemzeti bank vagy akár kutató előrevetíti a tényadatok módosítását. Igaz, akkor az MNB még 2,8 százalékos GDP-adatra számított, azóta viszont, hogy a 2 százalékos tényadat kijött, 2,2 százalékra vette vissza tavalyi „előrejelzését”. A statisztikai hivatal friss számai most épp összecsengenek az MNB prognózisával.
A Magyar Nemzeti Bank az alapján kalkulált, hogy – érvelése szerint – konjunktúra időszakában gyakoribb az adatok felfelé módosítása, recessziós helyzetben viszont pont ellenkezőleg, lefelé szokták revideálni az adatokat. Habár a KSH korábban azt mondta, hogy a „revízió iránya bármilyen” lehet, most úgy tűnik, az MNB nem lőtt mellé. A hivatal felfelé módosította nemcsak a tavalyi, hanem a 2015-ös és a 2014-es adatokat is. Eszerint 2015-ben 3,4 százalékkal nőtt a GDP, 0,3 százalékponttal gyorsabban, mint ahogy eddig számolták, 2014-ben pedig 4,2 százalékkal, ami 0,2 százalékponttal több az előző adatnál.
A tavalyi évre vonatkozó adatforrások csupán részlegesen állnak rendelkezésre, ezért valamennyi 2016-os adat előzetes, a véglegesek eltérhetnek tőlük. A teljes körű információk alapján készülő 2016-os nemzeti számlák 2018. szeptember végén jelennek meg – hívja fel a figyelmet a KSH. Az egy főre jutó bruttó hazai termék összege tavaly 3 millió 609 ezer forint, vásárlóerő-paritáson számolva 19 755 euró volt.
Mi okozta a változást?
A most végrehajtott számítások során az alábbi okokból történtek változtatások a korábban közreadott adatokhoz képest:
∙ a módszertanban két területet (a lakásszolgáltatás becslését, illetve a külföldre fizetett és a külföldről kapott munkavállalói jövedelem számítását) érintő változtatás miatt;
∙ az új EU-s elszámolási rendszer, az ESA2010 bevezetésekor kért derogáció megszűnése miatt (az értéktárgyak beszerzése és eladása egyenlegének beemelése
a bruttó felhalmozási adatokba);
∙ egyéb kisebb módszertani változások, adatellenőrzés és revízió.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.