A Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa 2020-ig valószínűleg nem változtat a jegybanki alapkamaton – mondta a Világgazdaságnak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője. A tanács kedden ülésezik, az alapkamat mértéke tavaly május 25-től 0,90 százalék. Az elemző jelezte: a jegybank többször utalt arra, hogy az alapkamat stabilitása önmagában érték.
Hozzáfűzte: az alapkamat elveszítette irányadó jellegét, a hitel- és betéti kamatok mértékét a három hónapos Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb (Bubor) határozza meg, amely jelenleg 0,03 százalék. Az elemző szerint a Bubor 2018-ban negatív tartományba süllyed, 2019 júniusában kerülhet vissza a pozitív tartományba, majd 2019 végére érheti el a mostani alapkamat 0,90 százalékos szintjét. Mindezek hátterében az Európai Központi Bank (EKB) monetáris politikája áll, amely hatást gyakorol az MNB-re.
Az EKB 2018 szeptemberéig mindenképpen fenntartja az eszközvásárlási programot, mértékét jövő januártól havi 60 milliárd euróról 30 milliárdra csökkenti. Virovácz szerint a program fokozatos kivezetése várható, erre utalt Mario Draghi elnök is, tehát a mennyiségi lazítás nem szűnik meg egyik hónapról a másikra. Ráadásul az euróövezet messze van még a 2 százalékos inflációs céltól, a maginfláció 0,9 százalék. Az ING elemzője úgy véli: 2019 közepén várható, hogy az EKB dönt a mínusz 0,40 bázispontos betéti kamat emeléséről, így az két lépcsőben, 0,20-0,20 bázispontos növeléssel érheti el a nulla körüli szintet 2019 végére.
Virovácz Péter szerint mindez szerepet játszik abban, hogy 2020 előtt minden bizonnyal nem emel alapkamatot az MNB. Várhatóan fokozatos lesz a kamatemelési folyamat, az ING elemzője 2020-ban 1 százalékos jegybanki alapkamatra számít Magyarországon.
Emlékeztetett arra, hogy az euró árfolyama most stabilan a 310-es szint körül van, tehát nincs oka a jegybanknak közbelépni. Idén augusztusban a forint a 302-es szintig erősödött, ezért az MNB szeptemberben további lazításról határozott, az egynapos jegybanki betét kamatlábát mínusz 15 bázispontra szállította le.
Virovácz Péter megjegyezte: nincs szinkron az euróövezeti és a tengerentúli gazdasági, monetáris folyamatok között. Míg az euróövezet országainak gazdaságai, teljesítményei nem egységesek, addig az Egyesült Államokban közelebb állnak az inflációs cél teljesüléséhez, jók a foglalkoztatottsági mutatók, pörög a gazdaság. Mindennek köszönhető, hogy a piac 97 százaléka azt várja: a Fed december közepén 25 bázisponttal, az 1,25–1,50 közötti sávba emeli az alapkamatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.