Csökkent a lengyel külkereskedelmi mérleg többlete tavaly: alig 500 millió euró lett, míg egy évvel korábban még közel 3 milliárd euró volt. Ennek oka, hogy az import bő 13 százalékkal nőtt, míg a kivitel csak 11 százalékkal. Decemberben pedig mélyen a várakozások alatt alakult a mérleg: a tegnapi adatok szerint több mint 1,2 milliárd eurós lett a hiány, ami a legnagyobb havi mínusz 2012 óta. Éves bázison az import 11 százalékkal nőtt a tavalyi utolsó hónapban, az export 2 százalékkal csökkent. A tegnapi adatok szerint a folyó fizetési mérleg hiánya is emelkedett, 1,1 milliárd eurós lett decemberben, míg egy évvel korábban csak 106 millió eurós volt. A decemberi számít a legnagyobb mérleghiánynak 2015 júliusa óta.
Az import növekedésében szerepet játszhat a több mint húszéves mélyponton lévő, 6,6 százalékos munkanélküliség, ez a versenyszektor béremelkedését decemberben a válság előtti szintekre, 7 százalék fölé lökte. A kiskereskedelmi eladások növekedése ugyan enyhén lassult, 6 százalékra ereszkedett decemberben, de az egész éves átlagos növekedés 8 százalék felett alakult, erre a szintre 2012 óta nem jutott fel. Az utolsó hivatalos munkanélküliségi adat a tavaly decemberi, a valós állapotokat azonban az idei első statisztikák mutathatják meg. Lengyelországban ősszel csökkentették a nyugdíjkorhatárt, a nők 60, a férfiak 65 éves korukban mehetnek nyugdíjba.
Nagyjából 200 ezer munkavállaló mehetett nyugdíjba tavaly év végén, így elképzelhető, hogy a vállalatok már gondoskodtak a munkaerő pótlásáról, ami torzíthatja a statisztikákat
– mondta lapunknak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.
A várakozáson aluli külkereskedelmi adatok és a folyó fizetési mérleg hiánya azonban nem jelent problémát Lengyelországban. A mérsékelt deficit érdemben nem befolyásolja a lengyel gazdaságot – mondta a Világgazdaságnak Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési üzletágának vezetője. Lengyelországnak nem kellett magas külső adósságállományt leépítenie, és a válság után sem süllyedt recesszióba a gazdasága, így nem annyira fontos a külkereskedelmi mérleg többletének növelése, mint Magyarországon. A folyó fizetési mérleg kismértékű hiánya mellett is stabil marad a gazdasági növekedés. Az elemző hangsúlyozta: a lengyel piac lakosságszáma négyszerese a magyarnak, és a gazdaság nyitottságának foka is kisebb, jobban építhetnek a belső fogyasztásra.
Az elemző stabil, 3-4 százalék közötti növekedésre számít az idén és jövőre is. A Világbank előrejelzése szerint az idei növekedés 3,2 százalékos lehet, míg az OECD 3,5 százalékra számít. Samu János szerint a tavalyi erősödés után az idén stabilizálódhat a lengyel zloty árfolyama az euróval szemben, a mostani 4,15-os szint körüli jegyzés év végéig csak mérsékelten erősödhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.