Az idén 4, jövőre 3,1 százalékkal növekedhet a GDP, 2020-tól hosszú távon pedig 2,5 százalékkal az ING Bank vezető elemzője szerint. Virovácz Péter a Világgazdaságnak elmondta: 2019-ben elfogy az uniós forrás, a beruházási bővülés szinten tartásához a kormánynak a jelenlegihez képest mintegy 8-10 százalékos többletforrásra lesz szüksége. A tavalyi, 10,5 százalékos reálbér-növekedéshez képest az idén 5,5 százalék várható, azaz valamivel a fogyasztás lendülete is alábbhagyhat. Tegyük hozzá, az elmúlt években is gyakran fogadták kétkedve az elemzők a kormány terveit, de a legtöbbször nem volt igazuk.
Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évnyitóján hangsúlyozta:
a cél a 4 százalékos növekedés fenntartása, így minden évben lehet nyugdíjprémium, emelkedhet a családoknak járó adókedvezmény.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pedig jelezte: 2020-ra deficit nélküli pénzforgalmi egyenleget tervez a kormány. Virovácz szerint gazdaságösztönző beruházásbővítés és deficitmentes büdzsé egyszerre akkor lehetséges, ha nagyobb kormányzati infrastrukturális beruházások indulnak, vagy csökkentik a személyi jövedelemadót, ami növeli a fogyasztást, illetve az export volumenének bővülését hozza, mindezt a termelés hatékonyságának javulása mellett.
Az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője az idén 3,7, jövőre pedig 3,3 százalékos GDP-növekedéssel kalkulál. Ürmössy Gergely lapunknak úgy nyilatkozott: 2020-tól 2,5–3 százalék között lehet a gazdasági bővülés mértéke Magyarországon. Úgy látja, ha a kormány hajlandó több százmilliárd forintot fordítani a beruházásokra a várhatóan csökkenő uniós források mellett, akkor lehet 4 százalékos GDP-bővülés, ám ez megnövelheti az államháztartás hiányát, illetve az államadósságot.
Varga Mihály azt mondta a minap: az államadósságot 60 százalék alá akarják leszorítani 2022-re. Ürmössy szerint ez csak úgy valósulhat meg a 4 százalékos növekedéssel együtt, ha gazdaságpolitikai fordulat lesz, és az újabb külföldi cégek nem az adókedvezményért fektetnek be Magyarországon, hanem a jól képzett munkaerő és a gazdasági környezet miatt. Virovácz Péter hangsúlyozta: az alaptörvény a GDP-hez mérten 50 százalékos államadósság-rátát tart kívánatosnak, a maastrichti kritériumok pedig előírják, hogy amíg egy ország nem éri el a 60 százalékos szintet, minden egyes évben csökkenteni kell az államadósság mértékét. Az ING elemzője szerint Magyarországon példás a fiskális fegyelem, nullás költségvetésekkel elérhető a 60 százalékos szint 2022-re.
Orbán megemlítette a keddi rendezvényen, hogy 2022-ig szeretnék megvalósítani a teljes foglalkoztatást. Varga pedig hangsúlyozta:
a foglalkoztatottak száma csaknem 750 ezerrel növekedett 2010 óta,
szerinte nem illuzórikus, hogy 2010 és 2020 között egymillió munkahely létesüljön, hiszen még vannak tartalékok: csökkenthető a közfoglalkoztatottak száma, bevonhatók a szépkorúak és a nők is a munkaerőpiacra, továbbá külföldről is hazatérnek munkavállalók.
Virovácz megjegyezte: az aktív munkaerőpiaci eszközökre kellene a hangsúlyt fektetni, célzott szakképzési programok szükségesek a közfoglalkoztatottaknak, közülük 5-10 ezret lehetne visszatéríteni a munkaerőpiacra, a tartós munkanélküliek esetében pedig mentálhigiénés segítséget nyújtó projektekre is szükség lenne. Ürmössy szerint már fogytán vannak a tartalékok a munkaerőpiacon. Úgy véli: most, hogy felfut a gazdaság, pénztartalékokat kellene képezni rosszabb időkre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.