BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kínából jött tavaly is a legtöbb veszélyes termék az EU-ba

Az úgynevezett harmadik országokból származik az Európai Unióban bejelentett veszélyes termékek többsége, a riasztások aránya 2016-hoz hasonlóan tavaly is 53 százalék volt – derült ki az Európai Bizottság jelentéséből.

A piacról eltávolított veszélyes termékek többsége az Európai Unión kívülről érkezett, ezen belül az első számú származási állam pedig továbbra is Kína volt, a riasztások aránya azonban 2016-hoz hasonlóan tavaly is 53 százalék volt, vagyis stabil maradt – közölte az Európai Bizottság. Az európai termékek a bejelentések 26 százalékáért voltak felelősek.

A friss helyzetértékelés szerint a nemzeti hatóságok tavaly fokozott mértékben használták a riasztási rendszert, amelyben több mint kétezer, veszélyes termékekre vonatkozó figyelmeztetést köröztettek.

A forgalomból kivont termékek listáját a játékok (29 százalék), a gépjárművek (20 százalék) és a ruházati, textil- és divatárucikkek (12 százalék) vezették.

Leggyakrabban, az összes bejelentés 28 százalékában sérülési kockázatokkal kapcsolatban érkezett riasztás, ezt a vegyi kockázat követte (22 százalék).

Forrás: AFP

A bizottság közölte, hogy szorosan együttműködnek a kínai hatóságokkal a konkrét ügyekben, s az olyan általános intézkedések végrehajtásában is, mint például a bevált gyakorlatok cseréje.

A közleményből az is kiderül, hogy a fogyasztók egyre gyakrabban vásárolnak közvetlenül harmadik országokból, de ilyen esetekben is biztosítani kell, hogy a termékek megfeleljenek az uniós biztonsági előírásoknak, ahogyan az online platformokon értékesített áruk esetében is.

Az európai fogyasztóvédelmi szabályok garantálják, hogy az EU-ban kizárólag biztonságos árukat értékesíthessenek. A riasztási rendszer segítségével a hatóságok szükség esetén gyorsan beavatkozhatnak, és eltávolíthatják a balesetveszélyes termékeket

- hangsúlyozta Vera Jourová fogyasztóvédelemért is felelős uniós biztos. Hozzátette: „a rendszer jó példával szolgál a fogyasztóvédelmi szabályok hatékony érvényesítésére. Sok más területen azonban még javítanunk kell a jogérvényesítést, és biztosítanunk kell, hogy a fogyasztók élhessenek jogaikkal.”

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.