A Pozsonyi Értéktőzsde részvényindexe ugyan enyhén esett Robert Fico lemondásának napján, másnap azonban összeszedte magát, és 0,8 százalékos pluszban zárta a pénteket. Az index több mint 3,5 százalékot emelkedett január eleje óta. Az állampapírpiacon sincs túl nagy izgalom, a rövid oldali hozamok 1-2 bázispontot estek csütörtökön, majd pénteken enyhén emelkedek, a hosszú oldalon nem csökkentek érdemben a hozamok. Az euró sem reagált a belpolitikai eseményekre, a közös deviza Fico lemondásakor a megelőző napokhoz hasonlóan erősödött a dollárral szemben.
Nem várható, hogy jelentős piaci hatása lesz a politikai váltásnak, az sem, hogy irányváltás lenne a gazdaságpolitikában. Robert Fico és párttárs utódja, Peter Pellegrini is a stabilitás szót hangsúlyozta az utódláskor, a sajtó egyetértett Ficóval, aki a politikai stabilitás megőrzése érdekében nem akart előrehozott választásokat. A szlovák gazdaság nem is igényel jelentős váltást, a régió többi országához hasonló problémákkal néznek szembe.
A nemzetgazdaságot leginkább a munkaerőhiány sújtja. Ugyan a régióhoz képest magas, 5,9 százalékos a munkanélküliség, a szlovák lapok szerint a piacról elfogyott a szakképzett munkaerő. Pozsonyban már tavaly nyáron sikerrel sztrájkoltak fizetésemelésért a Volkswagen-gyár munkavállalói. A sztrájk nem volt véletlen, a szűk piacon ugyanis nem látszik a megfelelő bérnyomás: az átlagfizetés az elmúlt egy évben 3-4 százalék között bővült, amihez tavaly július óta 2,1 és 2,8 százalék közti havi maginflációs ráta párosul. A GDP-növekedés kiegyensúlyozott, legfőbb hajtóereje a lakossági fogyasztás és a beruházások. Az Európai Bizottság elégedett a gazdasági teljesítménnyel, erre az évre és jövőre 4, illetve 4,2 százalékos GDP-növekedést vár. Az államkötvények hozamgörbéje ugyanakkor laposodott az utóbbi egy évben: míg az ötéves hozam az elmúlt 12 hónapban 16 bázispontot ereszkedett, a hétéves pedig 14-et, addig a tízéves közel 40-et.
A nagypolitika és a gazdaság közös problémája viszont a rendkívül magas korrupció. A Transparency International korrupciós listáján Szlovákia 2017-ben egy pontot rontva az 54. helyre csúszott. A Bumm.sk szerint a korrupció leginkább az uniós források elosztását érinti. Az Európai Bizottság is megjegyzi jelentésében, hogy a szlovák beruházások közt nagy többségben vannak az államiak, a Spectator.sk elemzése szerint e beruházások mintegy feléhez van köze a szervezett bűnözésnek. Pontos adatok nincsenek, mennyi pénz folyik el, különböző elemzések évente több tízmilliárd eurónyi eltűnt pénzt emlegetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.