BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Százmilliárdokat hozhat a foci-vb

A látványos beruházások hatására legfeljebb a rubel árfolyamában lehet enyhe elmozdulás. Néhány tőzsdei cégnek jót tehet a világbajnokság, de az is előfordulhat, hogy összességében bukik vele az ország.

Jó másfél hónap múlva, június 14-én kezdődik és július 15-ig tart az oroszországi labdarúgó-világbajnokság. A szervezőbizottság tegnap nyilvánosságra hozott tanulmánya szerint a rendezés évente 150-210 milliárd rubellel, azaz 2,43-3,4 milliárd dollárral növelheti az oroszországi GDP-t a következő öt évben. Az elemzés szerint már 2013 és 2018 között is 867 milliárd rubellel járult hozzá az orosz GDP-hez a világverseny rendezésének elnyerése és a szükséges infrastruktúra kiépítése.

Az oroszországi foci-vb-től alapvetően nem várhatók hatalmas változások a gazdaságban. A stadionokat és az infrastruktúrát építő vállalatok nem tőzsdei társaságok, hanem magáncégek voltak. Hosszabb távon inkább problémákat okozhat a nagy stadionok fenntartása

– hívta fel a figyelmet Boér Levente, az OTP Alapkezelő portfóliókezelője.

A szuvenírárusok biztosan jól járnak a vb-vel
Fotó: AFP/Alexey Kudenko/Sputnik

A szakember szerint előfordulhat az athéni olimpiához hasonló helyzet is: vagyis, hogy az elkészült létesítmények az olimpia után nemhogy nem hoznak hasznot, hanem még a fenntartásukra is rengeteget kell költeni.

„Oroszországban nem olyan kedvelt a labdarúgás, hogy az elkészült stadionokat magas kihasználtsággal tudnák üzemeltetni. Magának a rendezésnek a mostani geopolitikai feszültségek és a szankciók sem tesznek jót. Bár egy hónapra nyilván megugrik az orosz turizmus, de magára az eseményre nem Oroszország, hanem a vb-n részt vevő csapatok miatt utaznak a szurkolók. Egyes országok részéről – például az Egyesült Királyságból – még az is felmerült, hogy a Szkipal-ügy miatt az esemény bojkottjára szólítják fel a szurkolókat, de aztán csak jelképes konkrét döntéseket hoztak” – tette hozzá Boér Levente, aki szerint a tőzsdén lévő vállalatok közül a kiskereskedelmi cégek húzhatnak hasznot a vb-rendezésből, de ott sem lesz átütő a hatás.

A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.