Jó másfél hónap múlva, június 14-én kezdődik és július 15-ig tart az oroszországi labdarúgó-világbajnokság. A szervezőbizottság tegnap nyilvánosságra hozott tanulmánya szerint a rendezés évente 150-210 milliárd rubellel, azaz 2,43-3,4 milliárd dollárral növelheti az oroszországi GDP-t a következő öt évben. Az elemzés szerint már 2013 és 2018 között is 867 milliárd rubellel járult hozzá az orosz GDP-hez a világverseny rendezésének elnyerése és a szükséges infrastruktúra kiépítése.
Az oroszországi foci-vb-től alapvetően nem várhatók hatalmas változások a gazdaságban. A stadionokat és az infrastruktúrát építő vállalatok nem tőzsdei társaságok, hanem magáncégek voltak. Hosszabb távon inkább problémákat okozhat a nagy stadionok fenntartása
– hívta fel a figyelmet Boér Levente, az OTP Alapkezelő portfóliókezelője.
A szakember szerint előfordulhat az athéni olimpiához hasonló helyzet is: vagyis, hogy az elkészült létesítmények az olimpia után nemhogy nem hoznak hasznot, hanem még a fenntartásukra is rengeteget kell költeni.
„Oroszországban nem olyan kedvelt a labdarúgás, hogy az elkészült stadionokat magas kihasználtsággal tudnák üzemeltetni. Magának a rendezésnek a mostani geopolitikai feszültségek és a szankciók sem tesznek jót. Bár egy hónapra nyilván megugrik az orosz turizmus, de magára az eseményre nem Oroszország, hanem a vb-n részt vevő csapatok miatt utaznak a szurkolók. Egyes országok részéről – például az Egyesült Királyságból – még az is felmerült, hogy a Szkipal-ügy miatt az esemény bojkottjára szólítják fel a szurkolókat, de aztán csak jelképes konkrét döntéseket hoztak” – tette hozzá Boér Levente, aki szerint a tőzsdén lévő vállalatok közül a kiskereskedelmi cégek húzhatnak hasznot a vb-rendezésből, de ott sem lesz átütő a hatás.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.