A szankciók ellenére Oroszország nyitva van a befektetők előtt – ez a fő üzenete a szentpétervári nemzetközi gazdasági fórumnak, amelyre száz országból 15 ezer vendéget várnak, többek között Emmanuel Macron francia elnököt és Abe Sindzó japán kormányfőt. Mindketten külön is találkoznak Vlagyimir Putyin orosz államfővel; Macronnal előzetes hírek szerint elsősorban az iráni atomalkuról beszéltek tegnap lapzártánk után, Abéval szombaton a kétoldalú gazdasági együttműködés erősítése lesz a fő téma.
Putyin különtárgyalást folytat majd Christine Lagarde-dal, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatójával az intézmény reformjáról, a globális gazdasági helyzetről és a szankciós politika alkalmazásáról is.
Lagarde a konferencia nyitónapján elmondott beszédében arra figyelmeztetett, hogy Oroszországnak javítania kell a gazdaság teljesítőképességén és diverzitásán. Óva intette Moszkvát attól, hogy megváltoztassa a pénzügyi szabályozóit, mert – mint mondta – ezt a befektetők nem szeretik. Oroszország tisztában is van azzal, hogy stabil feltételeket kell teremtenie, ezért a következő hat évben nem változtat az adórendszerén – jelentette ki Anton Sziluanov első miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter az orosz Davosnak is nevezett fórumon. Sziluanov hangsúlyozta, hogy
a pénzügyminisztérium végrehajt finomhangolást a gazdaság kifehérítése érdekében, egyszerűsíteni fogják például a kis- és egyéni vállalkozók, valamint a szürkeszektor önfoglalkoztatóinak adózását.
Megígérte az önkéntes egyéni nyugdíj-megtakarítások rendszerének megteremtését, és az MTI tudósítása szerint közölte, hogy jövőre egy infrastruktúra-finanszírozási alap létrehozását tervezik hitelből.
Úgy vélekedett, hogy a nyugati szankciók a költségvetésben és a strukturális átalakításban is meggyorsították a reformok bevezetését, az orosz gazdaság ma már kevésbé függ az olajártól: míg korábban 100 dolláros olajár mellett lehetett egyensúlyban tartani a költségvetést, addig ez ma már 50 dolláros árszint mellett is megvalósítható. A szankciók a korábban becsültnél jobban, 0,2-0,3 helyett 0,5 százalékponttal fogják vissza az orosz GDP növekedését. Ezt már Alekszej Kudrin, az orosz számvevőszék frissen kinevezett elnöke, volt pénzügyminiszter és miniszterelnök-helyettes ismerte el.
A befektetőket azonban a nemzetközi büntetőintézkedések sem riasztották el teljesen az orosz piactól – legalábbis ezt állította a konferencia kezdete előtt a CNBC-nek adott interjúban a 10 milliárd dollárral működő Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) vezérigazgatója. Kirill Dmitrijev szerint 12 új megállapodást jelentenek majd be Szentpéterváron.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.