BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az ötszázalékos növekedés napjait éljük

Négy százalékkal emelkedhetett a GDP az első negyedévben a Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint.

A Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint 4 százalékkal nőhetett a magyar gazdaság az idei első negyedévben. Az éves GDP-előrejelzés konszenzusa 4 százalék lett, ami a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) konvergenciaprogramjában megfogalmazott 4,3 százaléktól enyhén elmarad. Negyedéves alapon is jó teljesítményt várnak a szakértők, a konszenzus szerint a tavalyi utolsó negyedévhez képest 1,2 százalékot nőtt a magyar gazdaság.

A növekedés hajtóereje a lakossági fogyasztás lesz, ám a magas hazai felhasználás árnyoldala a növekvő import és az ennek hatására romló külső egyensúlyi pozíció

– mondta a Világgazdaság kérdésére Samu János, a Concorde elemzési üzletágának vezetője. Matheika Zoltán, a Kopint-Tárki vezető kutatója ezt azzal egészítette ki, hogy idén a nettó export kisebb mértékben fogja visszahúzni a növekedést, ami elsősorban az új autóipari kapacitások következtében emelkedő exportnak köszönhető.

Miközben a régióban már csökken a dinamika, a magyar gazdaság bővülése most jut a csúcsra
Fotó: Kallus György

Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági kutatásvezetője a növekvő termelékenység exportnövelő hatását emelte ki. Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a beruházások és a fogyasztás egyaránt importintenzív ágazatok, így ezek várható felfutása továbbra is az export negatív hozzájárulását eredményezi a GDP-növekedéshez. A szakértő szerint 2018-ban a gazdaság bővülésében a mezőgazdaságnak semleges szerepe lesz.

Elsősorban az intenzív bérszínvonal-emelkedés generálta belső kereslet élénkülése lehet meghatározó tényező a GDP növekedésében, ez egyben támogatja a vállalati beruházások bővülését is – mondta lapunknak Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. A szakértő úgy véli, hogy az alacsony kamatkörnyezet gazdaságélénkítő hatása még egész évben fennmarad, és legkorábban 2019 közepén változhat a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikája.

Kuti Ákos, az MKB Bank vezető elemzője szerint a magas reálbér-emelkedés kedvező hatása a fogyasztásban és a megtakarítások bővülésében is jelentkezhet, előbbit a lakásátadási hullám is erősítheti az év későbbi részében, az új otthonok berendezése ugyanis jelentős összegek elköltését vetíti előre a kiskereskedelmi szektorban.

A felpörgetett EU-forrás-fel­hasz­nálás és az ipari kapacitásbővítő beruházások révén növekvő állóeszköz-felhalmozás támogathatja a gazdaságot – tért ki a beruházásokra Gárgyán Eszter, a Citibank elemzője.

Jobbágy Sándor is hasonlóan vélekedik, ám felhívja a figyelmet, hogy idén a bázishatás miatt nem valószínű a tavalyihoz hasonló, kiugró bővülés ebben a szektorban.

A teljes cikket a hétfői Világgazdaságban olvashatja

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.