Ma a hétvégi, semleges S&P hitelminősítői döntés ismeretében ül össze a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, hogy áttekintse az elmúlt egy hónap történéseit, s döntsön a 0,9 százalékon álló irányadó ráta szintjéről. A piaci konszenzus a jegybanki kommunikációval összhangban most sem számít a kamat megváltoztatására. Módos Dániel, az OTP Elemzési Központjának stratégája több okot is lát arra, hogy a Matolcsy György vezette testület így járjon el.
Egyrészt a júliusi infláció az MNB várakozásainak megfelelően 3,4 százalék volt éves alapon, és a bázishatások kifutásával előretekintve az infláció csökkenésére lehet számítani (annak ellenére, hogy a trendinfláció alapvetően emelkedő pályán van, s 2019 második felére meghaladja a 3 százalékot). Másfelől pedig a kivárást erősíti az is, hogy a főképp a török válság miatt romló nemzetközi hangulat egyelőre csak mérsékelten érintette a forint árfolyamát és a hosszú lejáratú hazai állampapírok hozamát.
Ez megerősítheti azt a feltételezést, hogy a líra első gyengülési hulláma után a befektetők elkezdhették az országokat fundamentumaik, illetve sérülékenységük alapján megkülönböztetni. Márpedig a kedden kijött, 4,4 százalékos éves gazdasági növekedésről szóló második negyedéves magyar GDP-adat is azt jelezte, hogy idehaza a fundamentumok stabilak.
A fentiek miatt egyelőre nem látszik olyan indok, amely azonnali beavatkozást igényelne az MNB részéről. Módos véleménye továbbra is az, hogy a jegybank a szeptemberi inflációs jelentéssel együtt adhat részletesebb iránymutatást a monetáris politika jövőbeli alakulásáról, ahol már szóba kerülhet a nem konvencionális eszközök fokozatos kivezetése is.
A jegybankárok idén is randevút adnak egymásnak, hogy áttekintsék a közeljövő problematikus kérdéseit és a rájuk adandó válaszokat. A szimpóziumot hagyományosan a wyomingi Jackson Hole-ban rendezik, s csütörtöktől szombatig tart. A találkozó kiemelt témája a változó piaci szerkezet lesz, valamint ennek a monetáris politikára gyakorolt hatásai.
A tanácskozás részben az egyre elterjedtebbé váló passzív befektetés veszélyeire szeretné felhívni a figyelmet. A kockázat egyik forrása az, hogy egyes elemzők szerint a piaci tranzakciókat mind kisebb mértékben hajtják a fundamentális adatok, vagyis egyre kevésbé fontos a befektetőknek, hogy miért mozognak az árfolyamok.
A hivatalosan megjelölt témán túllépve a figyelem inkább a monetáris politika jövőbeli alakulásával kapcsolatos megjegyzésekre irányulhat majd. Augusztus 22-én teszi közzé legutóbbi kamatdöntésének jegyzőkönyvét az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nyílt piaci bizottsága, amely a várakozások szerint meg fogja említeni a Fed mérlegfőösszegének csökkentését. Ez a téma is népszerű lehet a találkozón, főleg annak tükrében, hogy az Európai Központi Bank 2018 decemberében befejezi eszközvásárlási programját, s vélhetőleg az elkövetkező években (bár nem a közeljövőben) szintén elkezdheti csökkenteni a mérlegfőösszegét. Ezenfelül elképzelhető, hogy előkerülnek a kereskedelmi háború várható hatásaival, valamint a feltörekvő országokkal kapcsolatos aggodalmak is.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.