A Bajnokok Ligája egyre inkább az európai elit játszótere, akkor se feltétlenül jutnának be a 32 csapatos csoportkörbe a magyar labdarúgóklubok, ha 8-10 milliárd forint lenne az éves költségvetésük
– mondta a Világgazdaságnak Szabados Gábor sportközgazdász. Hozzátette, hogy
az a 4-5 milliárdos büdzsé viszont, amely ma már a Ferencváros vagy a Mol Vidi rendelkezésére áll, a második számú sorozat, az Európa-liga 48 tagú főtáblájához elvileg elegendő lehetne. Ehhez képest az összesen négykörös kvalifikáció során az FTC már az El-selejtező első fordulójában kiesett,
az egyelőre a BL-selejtező második fordulójában érdekelt fehérváriak azonban még reménykedhetnek. Ha ma este továbbjutnak a bolgár Ludogorec ellen, a vigaszágas lebonyolítás révén legalább egy Európa-liga playoff párharcot biztosan vívhatnak.
A sportközgazdász szerint a Bajnokok Ligája-részvételt a következő öt-tíz évben sem érdemes célként kitűzni a magyar klubok elé, hiszen elérhetetlenül magasra került a belépési korlát, a sikeres nemzetközi szereplés értékmérője alighanem hosszú ideig az Európa-liga marad. Igaz, hazai csapat ott sem jutott el a csoportkörig 2012 óta, a BL-ben pedig még messzebb, 2009-ig kell visszatekinteni.
Míg a délszláv játékosok motivációja egyértelmű a nemzetközi kupaszerepléssel: Nyugat-Európába igazolni, és ott minél több pénzt keresni, addig a szakértő szerint az idehaza tapasztalható gazdasági viszonyok miatt ez nem feltétlenül van így. Ha például egy futballista Magyarországon megkeres havi bruttó 5-6 millió forintot, nem feltétlenül vágyik Ausztriába vagy a német másodosztályba, ahol hasonló bérért jóval magasabb követelményeknek kell megfelelnie, ráadásul az ottani árszínvonal mellett reálértéken nem is feltétlenül ér annyit a fizetése.
Ettől függetlenül, ha valaki mégis felkelti a kupában egy külföldi klub figyelmét, az a magyar közegben megszokott 200-300 ezer eurós átigazolási díj legalább négy-ötszörösét is eredményezheti szerződtetése esetén. Erre jó példa lehet a Honvéd Szabados Gábor véleménye szerint, amely macedón riválisát búcsúztatva csütörtökön a luxemburgi Niedercornon is túljuthat, és zömében 20-22 éves, saját nevelésű fiatalokat szerepeltet.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.