BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem feltétlenül éri meg külföldre igazolni

Szakértői vélemény szerint a Bajnokok Ligája-részvételt a következő öt-tíz évben sem érdemes célként kitűzni a magyar klubok elé.

A Bajnokok Ligája egyre inkább az európai elit játszótere, akkor se feltétlenül jutnának be a 32 csapatos csoportkörbe a magyar labdarúgóklubok, ha 8-10 milliárd forint lenne az éves költségvetésük

– mondta a Világgazdaságnak Szabados Gábor sportközgazdász. Hozzátette, hogy

az a 4-5 milliárdos büdzsé viszont, amely ma már a Ferencváros vagy a Mol Vidi rendelkezésére áll, a második számú sorozat, az Európa-liga 48 tagú főtáblájához elvileg elegendő lehetne. Ehhez képest az összesen négykörös kvalifikáció során az FTC már az El-selejtező első fordulójában kiesett,

az egyelőre a BL-selejtező második fordulójában érdekelt fehérváriak azonban még reménykedhetnek. Ha ma este továbbjutnak a bolgár Ludogorec ellen, a vigaszágas lebonyolítás révén legalább egy Európa-liga playoff párharcot biztosan vívhatnak.

A sportközgazdász szerint a Bajnokok Ligája-részvételt a következő öt-tíz évben sem érdemes célként kitűzni a magyar klubok elé, hiszen elérhetetlenül magasra került a belépési korlát, a sikeres nemzetközi szereplés értékmérője alighanem hosszú ideig az Európa-liga marad. Igaz, hazai csapat ott sem jutott el a csoportkörig 2012 óta, a BL-ben pedig még messzebb, 2009-ig kell visszatekinteni.

Míg a délszláv játékosok motivációja egyértelmű a nemzetközi kupaszerepléssel: Nyugat-Európába igazolni, és ott minél több pénzt keresni, addig a szakértő szerint az idehaza tapasztalható gazdasági viszonyok miatt ez nem feltétlenül van így. Ha például egy futballista Magyarországon megkeres havi bruttó 5-6 millió forintot, nem feltétlenül vágyik Ausztriába vagy a német másodosztályba, ahol hasonló bérért jóval magasabb követelményeknek kell megfelelnie, ráadásul az ottani árszínvonal mellett reálértéken nem is feltétlenül ér annyit a fizetése.

Ettől függetlenül, ha valaki mégis felkelti a kupában egy külföldi klub figyelmét, az a magyar közegben megszokott 200-300 ezer eurós átigazolási díj legalább négy-ötszörösét is eredményezheti szerződtetése esetén. Erre jó példa lehet a Honvéd Szabados Gábor véleménye szerint, amely macedón riválisát búcsúztatva csütörtökön a luxemburgi Niedercornon is túljuthat, és zömében 20-22 éves, saját nevelésű fiatalokat szerepeltet.

A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.