A Világgazdaság elemzői konszenzusa szerint júliusban tovább gyorsulhatott a drágulás üteme, 3,3 százalék lehetett a fogyasztói árindex értéke. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) júniusi inflációs jelentésében 3,4 százalékos inflációt várt a második nyári hónapban, ekkor tetőzik a mutató, majd a következő hónapokra a drágulási ütem fokozatos csökkenését várja az MNB. Idén 2,7 százalék, jövőre pedig 3,1 százalék lehet a pénzromlás üteme az általunk megkérdezett szakértők szerint.
A maginfláció lassú emelkedése jöhet az év második felében, az üzemanyagárak csúcsát viszont valószínűleg a nyár első hónapjaiban már elértük – mondta a Világgazdaság kérdésére Nyeste Orsolya, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.
Halász Ágnes, az UniCredit Bank elemzője hozzátette: a következő hónapokban tartósan a jegybanki cél felett ragadhat a drágulás üteme, majd 2019 első felében visszasimulhat 3 százalék közelébe, ha az olajár a mostani szinteken stabilizálódik, és a forint sem gyengül tovább.
Kuti Ákos, az MKB Bank elemzője azt emelte ki, hogy a feszes munkaerőpiac a bérek emelkedését és ezen keresztül drágulást eredményezhet, ennek ellenére a következő másfél évben a toleranciasávon belül maradhat a fogyasztói árindex.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a szolgáltatások inflációjának emelkedését várja, és a dohánytermékek jövedéki adójának szeptemberi emelését hangsúlyozta lapunknak, ez utóbbi csaknem 0,2 százalékpontot dobhat a drágulás ütemén.
Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője a korábbinál gyengébb forintárfolyam miatt az importált termékek drágulására figyelmeztet, és a cukor, a távközlés és az energiaárak változatlansága miatt kialakuló dezinflációs hatásra hívja fel a figyelmet.
A szakértők többsége szerint a fogyasztói árindex 2019 közepén érheti el fenntarthatóan a 3 százalékot, az Erste Bank elemzője azonban már a jövő év elejére teszi ezt, míg a Raiffeisen Bank szakembere 2020-ra várja.
Az ING Bank szakértője szerint már az inflációs cél fenntartható elérése előtt, idén év végén is léphet az MNB. Ha az uniós transzferek ellenértéke befolyik Brüsszeltől, akkor a devizakamatcsere-ügyletek állományát leépíthetik, az eredetileg év végéig tervezett monetáris politikai célú kamatcsereügyletek (MIRS) kifuthatnak, és az egyébként nyílt végű jelzáloglevél-vásárlási programot is megszüntetheti a jegybank – tette hozzá Virovácz Péter.
Halász Ágnes 2019 harmadik negyedévére teszi a nem konvencionális eszközök visszavonásának kezdetét, a vártnál magasabb infláció vagy gyengébb forintárfolyam esetén ez korábban kezdődhet, Kuti Ákos szerint pedig az Európai Központi Bank kamatemelési ciklusának kezdetekor léphet az MNB.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.